Večerní neklid. Čím by to mohlo být?

Zodpovězené
13. dub 2021

Dobrý den,

mám skoro měsíční mimčo. Plně kojím. Přes den skoro bez problémů, i když ho trápí prdíky, ale nakojím, párkrát se zakroutí a spí. To samé v noci. Ale večery jsou u nás hrůzné. Začne to v 8 a končí většinou kolem 11. Režim máme stejný a i skoro ve stejnou hodinu. Když koupeme vykoupu, nakojím, uložím. Jenže se začne šponovat a brečet. A takhle to trvá až do těch 11. Pomáhá jen nošení, jak se položí je vzhůru a brečí a šponuje. Dávám mu Espumisan a Biogaiu.

Poradíte, prosím, čím by to mohlo být?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

popisujete stavy typické pro baby koliku. Tento neklid kojence, vyskytující se pravidelně, v určitou dobu, trvá nejčastěji do 16. týdne (4. měsíce) a je dán určitou nezralostí střeva. K zmírnění neklidu doporučuji, kromě již Vámi zavedeného, dietu mamince, zejména dočasné omezení některých potravin (čerstvé mléko, nadýmavá zelenina, potravinové doplňky, atd.), použití rektální rourky k usnadnění odchodu plynů, masáž bříška. Často se kojenec uklidní jízdou v kočárku.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová