Velká nosní mandle. Může to vše (kašel, špatný sluch) způsobovat?

Zodpovězené
21. pro 2020

Dobrý den, paní doktorko,

syn nastoupil v září do školky a od října má šílený kašel, občas se protrhává, spíš ale suchý. Věčně dýchá pusou, v noci je hodně ucpaný, chrápe a špatně slyší. Vše jsme začali řešit, myslím, včas. Výtěry z nosu a krku ukázaly na stopy streptokoka, ale prý v tak malém množství, že to je zanedbatelné. Na dalších výtěrech se ukázala bakterie Branhamella, kdy mi doktorka řekla, že se neléčí a že může mít potíže s kašlem a dutinami i rok, než se s tím tělo popasuje. Nebyla jsem moc spokojena s tím, že bych měla čekat a nechat to takhle být.
Zašli jsme na ORL, dostal sirup Aerius, bohužel žádný efekt, chodili jsme na profukování uší, kdy se mu pak sluch zase vrátil do normálu, ale opět se to teď vrátilo zpět, dva dny měl rýmu a opět špatně slyší už skoro týden. Lékařka na ORL nám řekla, že má syn obrovskou nosní mandli a měli bychom jít 20.12. na odstranění. Jsem z toho dost nervózní...mám strach, že to synovi nepomůže a zbytečne ho vystavím riziku a bolesti.

Nebo myslíte, podle popsaných obtíží, že je na vině opravdu nosní mandle? I co se týká kašle a oušek?

Je mi ho už vážně líto. Ve školce byl za ty dva měsíce párkrát, v noci se nevyspal ve své posteli už ani nepamatuji, vždy ho vzbudí záchvat kašle a přecestuje k nám do ložnice a je vidět, že je pak přes den unavený.

Jinak je to opravdu neproduktivní kašel a mluví strašně nosem, ale rýmu nemá.
Ještě doplním, že jsme zkoušeli různá mukolytika, antitusika, léky na dutiny - vše bez efektu. Inhaluje vincentku, stříkáme do nosu mořskou vodu,...

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, zvětšená nosní mandle způsobuje celou řadu potíží. Kromě těch typických, jež prodělává i Váš chlapeček, je často zodpovědná např. za poruchu růstu, poruchu sluchu, opožděný vývoj řeči, bolesti hlavy, zvýšenou unavitelnost, horší školní výkon...
Doporučuji zvětšenou nosní mandli operativně odstranit.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová