Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vývoj 13 měsíčního dítěte. Slabý oční kontakt, nedívá se mi do očí, nereaguje na oslovení.

Zodpovězené
6. čer 2019

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o názor na vývoj mého chlapečka.

Možná plaším zbytečně. Prcek už sám chodí odo12 měsíců. Žvatlat začal od 11 měsíců, ale zatím doposud smysluplně nepoužívá žádné slovo. Když mu ukážu jeho tatínka a zeptám se kdo to je? Tak řekne táta. Jinak žvatlá furt. Paci paci, prosím prosím, papá začal dělat ve 12 měsících. Je to hodně živé batole. Nejraději někde krámuje a otvírá šuplíky. Všechno strká do pusy. S hračkami si hraje převážně všude jinde než doma. Ale vydrží u toho vždy jen chviličku. Pak se nudí. Se mnou je to p něco lepší. Ukazuje furt na něco i když nevím na co. Když mu řeknu ukaž co chceš, tak většinou ukáže (vždy se jedná o jídlo😃). Je to velký jedlík. V knížkách ukazuje, ale spíš hádá. Ale když jsme venku a je tam pes, tak na požádání ukáže. Rozumí dej, mlíčko, CAKY CAKY, dej mi ručičku. Umí dát pusinku a dělat malá.

Co mě, ale nejvíce trápí je jeho sdílená pozornost. Když se mu něco povede nebo něco chce, tak se na mě nekoukne, abych pochopila. Oční kontakt je pro mě taky záhada. Z dálky se na mě koukne do očí vždy. Ale z blízka je to sakra bída. Někdy se na mě koukne při prebalování nebo u jídla, ale vždy tak vteřina. Na oslovení reaguje, ale když je do něčeho zabraný, tak až třeba na po 3 se otočí. Když mu třeba něco zakazuji nebo ho za něco hubuji, tak se na mě ani nepodívá.

Snad jsem svého prcka popsala dobře.
Budu moc ráda za vaši odpověď.
Děkuji

Dobrý den,
autistické rysy se začínají více projevovat až okolo 18 měsíce, zjišťují se mj. pomocí dotazníku M Chat R, popřípadě M Chat F , což je součást preventivní prohlídky v 1,5 roce.
Kromě autismu může být projev dítěte ovlivněn také sluchovou nebo oční vadou, při podezření na tyto vady se doplní vyšetření v odborné ambulanci.
Z mých zkušeností je pro rozvoj mozku a jeho funkcí velice důležitá kvalitní strava - dostatek železa ve stravě, vitamínu B, omega3 mastných kyselin, atd.
Dále vývoj dítěte významně kladně podporuje častý a dlouhý pobyt v přírodě, stimulace batolete rodiči, vychovateli.
Podle Vašeho popisu na autistické dítě neusuzuji, uvidíte co přinese další vývoj.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová