Vývoj 18 měsíčního dítěte. Co vše by mělo umět?

Zodpovězené
2. dub 2019

Dobrý den,

mám 18.m syna narozeného předčasně o 5 týdnu dříve.
Chodí od 15.m, ale ještě neutíká, je takový opatrný. Tady mě zajímá, za jak dlouho by měly deti běhat? Chodit pozpátku,..atd?
Umí par slov - členy rodiny, říct tady, mimi, ňami, jinak slabiky. Třeba piti je pi, atd.
Zvířátka umí podle svého (třeba koko je knkn, kočička je aaaai vysokým hláskem, ale třeba ovečky jsou Be, koza Me, Kačka Gaga atd), ale rozumím mu, i je ukáže v knížce nebo venku, ovšem nejde mu přes pusu říct Pes nebo haf, to jakoby zatlačí a nic z něj nevypadne.
Umí udělat jak jezdí auto, mašinka, ale když mu řeknu Řekni auto, tak udělá Brm..
Umí paci paci, kolo kolo mlýnské, kovaříčka, poslat pusu atd.. Pozná všechny části těla, když se zeptám, kde co má.
Umí sám jíst kaše, jogurty atd, ale vidličkou ještě ne.
Nebaví ho vůbec stavět komín, vkládat tvary atd. Za to si neustále cucá palec.
Má strašný apetit, ale opravdu až nepřirozený, jedl by pořad a všechno...

Myslíte, že podle toho, co Vám píšu, že umí a dělá, je vývojově v pořádku?

Dobrý den,

podle termínu porodu se zřejmě původně jednalo o středně nezralého novorozence. Věková korekce se dělá do 24 měsíců věku, čili by měl být hodnocený jako 16 -17 měsíční batole. Váš popis dovedností se mi jeví jako přiměřený věku, v rámci normy.
Doplnila bych dotazníky M-Chat R, F ( k vyloučení autismu - abnormní chut'k jídlu, opakovaná činnost cucání palce ). Ve 2 letech psychologické vyšetření ( malý zájem o hru ), při nepostupování vývoje řeči vyšetření foniatrem.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová