Výživa kojence - 9 měsíců. Mohu zařadit do jídla ořechové pasty, vaječný bílek, sýry, kravské mléko?

Zodpovězené
18. říj 2020

Dobrý den,

dcera má nyní 9 měsíců. Mohu jí už do jídla zařadit ořechové pasty (př. mandlové máslo, arašídové máslo apod.)?

A jak je to s vaječným bílkem a mléčnými výrobky, jako jsou sýry (př. strouhaný parmazán, mozzarella, lučina apod.) a kravské mléko použité při přípravě kaše?

Její jídelníček vypadá zhruba takto:
7:00 mateřské mléko
9:00 kaše s ovocem
12:00 masozeleninový oběd
15:00 bílý jogurt s ovocem
17:00 zeleninová polévka v kombinaci s trochou ovesných vloček/jáhel/quinoy apod.
19:00 mateřské mléko

Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

celá vejce se do jídelníčku zavádí okolo jednoho roku, tvrdé sýry po prvním roce (ale některé sýry, např. parmazán, jsou dosti slané, takže bych nespěchala s jejich pravidelným podáváním). Kravské mléko se může použít k přípravě kaše též v roce věku (čerstvé, neodstředěné, v bio kvalitě).
Vámi uvedený jídelníček je ok.
Jídelníček kojence je hodně dán i rodinnými zvyklostmi nebo národními zvyklostmi. Mám zkušenost, že děti cizinců již od kojeneckého věku pojídají i pro mne exotická jídla.
Ovšem obecně není žádný spěch či tlak kojenci zařazovat do jídelníčku " všechna jídla světa".

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová