Je bezpečné pro dítě, aby každý den bylo vozeno v cestovním kočárku?

Zodpovězené
12. říj 2022

Ahoj,

na dovolenou jsme si koupili cestovní kočárek Avova City Ranger a naše 9měsíční dcerka se do něj zamilovala. V dosavadním sporťáku (Stokke Trailz) po chvíli pobrekávala, ale v Avově se jí líbí víc.

Je problém využívat cestovní kočárek jako každodenní?

Nemyslím z hlediska výdrže kočárku, ale například ergonomičnosti pro miminko.

Děkuji

Ahoj,

spíše si myslím, že u Vás nastal problém, že se jí korýtko přestalo líbit. Hlavně tehdy, pokud raději spí na bříšku. Já jsem také pro tento problém musela postupně vyměnit kočárek za nekorýtkový s naprostým rovným lehem s více než 160 stupňů.

Avova City Ranger je kočárek, který nemá úplný leh. Má jen tzv. pololeh. Pro správný vývoj páteře se nedoporučuje často vozit dítě v neustálém pololehu. To není typ korýtka, který má ergonomický tvar. Pro děti s refluxem je doporučen lékařem. Podobný tvar má i vajíčko, tedy autosedačka. Záleží to ale i na dítěti, protože každé je individualista. Souvisí to i od jeho vývoje, zdravotního stavu. Vzhledem k tomu bych se poradila s pediatrem.

Obecně platí, že kočárky by se měly využívat pouze na krátkou dobu a ne na dennodenní spánky menšího dítěte. Já osobně bych přece jen pouvažovala o koupi plnohodnotného nekorýtkového sportovního kočárku. Jejich zádové opěrky jsou měkce ergonomicky polstrované a případně mívají i vyjímatelnou vnitřní vložku. Zároveň podporují správný vývoj páteře. Co je ovšem podstatné, tak jejich zádové opěrky mají sklon 160 stupňů a více. To je ideální pro zdravou polohu při spánku.

Malý sklon zádové opěrky nenahradíš ani ergonomickou univerzální podložkou, ani hnízdem. Spíše řeší opačný problém. Když potřebuješ korýtkový kočárek přeměnit na rovný leh. Zkus koupit do Stokke Trailz takovou vyrovnávací podložku (např. od značky Egg - je univerzální a pasuje do více modelů kočárků) a možná v něm bude dcerka opět spokojena.

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat kočárkovou poradnu, kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka