X-Lander X-Run. Je vhodný do hor a nezpevněné cesty? A co nízká 15kg nosnost?

Zodpovězené
20. zář 2019

Zdravím Eli,

můžete nám prosím poradit s výběrem kočárku? Nějak se nemůžeme s partnerem dohodnout.

Bydlíme na horách, kde je hodně nezpevněných cest. Původně jsme chtěli klasickou trojkombinaci ideálně od Noordi, ale čím dál více pozoruji, že většina maminek, co si koupí trojkombinaci, ji po pár měsících prodává a kupují sporťáky. Tak jsme také začali hledat spíše sportovní kočárek a narazili na X-Lander X-Run, u kterého se dá dokoupit hluboká korba i adaptéry na vajíčko. Líbí se mi velká kola a podle popisu je i hodně stabilní na trojkolku. Jen mě zaráží nízká nosnost kočárku 15kg.

Jaký je Váš názor na tento kočátek?

Či máte jiný návrh na kočárek pro nezpevněné cesty?

Děkuji za odpověď.

Ahoj!

Přesně jak říkáš - trojkombinace, zejména ty robustní polské (nebo jako u Noord, litevské) - lidé často skoro (po roce a pod.) prodávají. Co se hluboké korby týká, jsou pěkné a pohodlné, ale při sportovní části začnou ty horší negativa - změna těžiště a ovládání, přílišná robustnost - na výšku či šířku velký kočárek, prostorově malá sportovní část, příp. příliš jednoduchá až "odfláknutá"... Proto, shodujíce se s Tvým názorem, také kombi, tak moc nedoporučuji - resp. doporučit mohu, ale jedině v případě, že jste ji začali vybírat "od sporťáku".

K nosnosti kočárku - 15 kg je evropský standard. Není nízká - opravdu je většina dětí ve třech letech 15kilová nebo méně. Ono i když se zdá, že to Vaše děťátko je/bude akorát z těch větších (i v roce, jestli např. má okolo 12 kg) - ono se to - OPRAVDU - postupně zpomalí a zastaví, takže kolem těch tří jste stále v cca té 15 kg hranici (pár sto gramů nahoru dolů). PLUS - i pokud je dítě o něco těžší (16-17-18 kg) - ten kočárek to ustojí. Neboť on není vysloveně vyráběn tak, že 15 kg a dost. To je jen směrnice. Obecně unese a vydrží mnohem víc (plus nosnost košíku) - sama jsem do takového kočárku, s oficiální nosností 15 kg, nejednou dávala dva syny najednou v případech nouze (a že jich bylo), dohromady přes 30 kg nákladu - a světe div se, kočárek to ustál. A to byl z těch lehkých a skladných, žádný robustný teréňák. Jediné, kde bych to moc nepřeháněla s přetěžováním, jsou opravdu ty chatrnější malinké kočárky typu golfky či ty do letadla, případně pak právě ty nejlevnější kombinace "za babku", kde se šetřilo na každém spoji. U běžného kočárku (různých typů) bych se však já osobně maximální nosností velmi nezatěžovala 🙂 a netrápila. V USA tuhle problematiku mají zase opačně - na každý kočárek uvedou super vysokou nosnost (je tam norma jiná), a to pak dobře vypadá - i když se jedná o kočárek prostorově malý (pak tam nemá nijaké opodstatnění, protože velké a tím pádem těžší dítě tam jednoduše nenarveš...).

A něco o X-Lander X - Run

X-Lander X-Run

Dobrý kočárek, od značky velmi povedený. Pravda je také, že je stabilní, fajn jízdní vlastnosti a vhodnost i na špatné chodníky. Otázkou ode mě však bude - nebude Vám, při běžných procházkách mimo těch nezpevněných cest, chybět otočné přední kolo? Kočárek je dobře vymyšlený, dá se s ním i tak, ale jednoduše, například v obchodě či jiných užších prostorách, budeš cítit, že se jedná o tříkolku (tedy delší model), co sám nezatáčí - a může to být trochu těžkopádné. Proto bych zvážila, zda otáčení kol(a) přece nebude chybět, plus, že je to kočárek větší a ne velmi skladný do auta. Pokud ani jedna ze zmíněných nevýhod není problém, za mě je to dobrý výběr (počítej tedy i s tím, že sedák je neotočný a mohl by být ještě malinko větší, ale to u tohoto bytelného typu bude v 99% neotočný sedák i tak...).

Pokud bys přece zvážila i na každý den trošku praktičtější kočárky (rozuměj, obratnější a s otáčením vpředu, ale tedy počítajíc i s nezpevněnými cestami) - za mě Baby Jogger City Elite, příp. robustnější a terénnější Baby Jogger Summit X3 by byly ještě lepší, hybridní volbou na různorodé použití.

Baby Jogger City Elite

Baby Jogger Summit X3

A silně! doporučím i cenově dostupný Casualplay LOOPi s nápravou nafukovacích kol Allroad - úžasný hybridní kočárek, ke kterému můžeš za doplatek dokoupit i tříkolovou nápravu LOOPi Running, čímž z něj uděláš tříkolku s neotočným předním kolem na sport či do každého terénu... ale tedy, máš stále i ty nafukovačky (4, přední otočná), které můžeš naplno využívat i při běžných i náročnějších procházkách.

Casualplay LOOPi Allroad

Casualplay LOOPi Running

Kromě nich jednoznačně musím zmínit i značku TFK - mají různé tříkolky s otočným i neotočným předním kolem, kde si jde dokoupit opravdu cool korbičku Multi X předělatelnou na přechodné období na typ otočeného sedadla - takže na děťátko, co jde z korby (kolem 6 měs.) i vidíš... ale jedná se spíše o dražší kočárky, ale taky prostornější a skladnější, skvělé i do terénu. Stejně jako i takový Mountain Buggy Terrain, který je na tom podobně jako TFK - také vynikající co se váhy, skladnosti, prostoru týká... ale cenově výše.

Mountain Buggy Terrain V3

Přeju to najpohodlnější kočárkování,

Eli z Modrého Koníka.