15měsíční dítě vyžaduje pouze prs. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
25. zář 2023

Dobrý den,

mé dítě má 15 měsíců a vyžaduje pouze prs. Po roce nechce ani normální mléko a ani Nutrilon. Nechce papat ani mléčné výrobky, vůbec nic od doby, když začaly v 10 měsících růst zuby.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

nevím, zda správně rozumím. Problém je obecně s příkrmy - tedy dítě nejí zeleninu, ovoce, maso, mléčné výrobky vejce, pečivo atd., nebo jen s mléčnými výrobky?

Pokud dítě nejí nic, tedy odmítá jíst a pouze saje, pak bych doporučila obrátit se na odborníka. Můžete zkusit nejprve např. https://www.skolapapani.cz/.

Doba, kdy se má dítě seznámit s novým způsobem přijímání potravy je kolem 6. měsíce života, někdy dříve, někdy později, ale zhruba takto. Nejde ani tak o to, aby začalo nutně jíst velké množství jiné potravy než MM, ale je to důležitý krok k osamostatnění. Dítě se naučí nejprve princip jiného zpracování potravy, jí - tedy kouše, rozmělňuje, cvičí jazyk, pracují mluvidla a dítě se tím také připravuje na mluvení, artikulaci atd. Samozřejmě zároveň se také střeva obohacují novými bakteriemi, enzymy atd., mikrobiom roste. Není třeba nijak spěchat a ani není nutné sledovat množství snězené potravy, je třeba vytrvat, udělat z jídla rituál, začít a už nepřestat, jíst spolu, stále nabízet, u jídla si povídat, nechat dítě ochutnat i Vaši porci a to, co jíte vy.

Je možné, že růst zubů způsobil silnou negativní reakci a nepříjemný pocit při jídle, je však třeba, aby výše uvedený proces proběhl.

Nevím, jak máte nyní nastaven denní rituál jezení, které chody nabízíte, ale nyní by již dítě mělo dostávat všech 5 chodů plus tekutiny (vodu či neslazený čaj) v hrnečku. Prostě běžné stolování. Je vcelku jedno, kolik dítě sní, ale rituál by měl proběhnout. Potravu, kterou zvládne, může dítě sníst samo - malé kousky měkkého pečiva, jogurt/kaši lžičkou, kousky měkkého ovoce apod.

Pokud tedy dítě nic nejí, doporučuji obrátit se na pediatra popř. další odborníky.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová