16měsíční dcera se chce stále kojit. Jak ji odnaučit od prsu?

Zodpovězené
9. říj 2019

Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně mé 16měsíční dcery. Mám ji nonstop na prsu a začíná mi to vadit. V noci je ufňukaná, rostou jí zoubky a prsem se uklidňuje. Přes den chce prso také často. Když ji vezmu na ruce, tak se mi hned hrabe v tričku. Jak to zmírnit?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jste v období, které je z pohledu dlouhodobého kojení zcela zásadní. Popisujete přesně to, co maminkám nejčastěji vadí - hrabání v tričku, fňukání, násilné dožadování se prsa. Maminky pak často dítě zcela odstaví. A to je škoda. Začněte kojení dávat určitá pravidla, tak jako miminko učíte i další pravidla fungování světa, tak i kojení v tomto věku má svá pravidla. Např - kojíme se jen doma. kojení musíme domluvit - ty se zeptáš (nazančíš, ukážeš, nebo mají děti pro kojení svá vlastní slůvka) a já to musím odsouhlasit. Pokud nechci, kojit se nebude. Kojení je záležitostí obou aktérů. Na pravidlu trvejte, když jednou povolíte, dítě má v hlavičce chaos - jak to,ž e minule to nešlo a teď to jde? Jakmile začne dítě akceptovat pravidla přes den, začněte v noci.
Nečekejte, že to půjde zcela hladce, bez pláče či mrzutostí. Buďte laskavá, nabídněte pomazlení, ale zůstaňte při svém rozhodnutí. Jen tak můžete spokojeně dlouhodobě kojit.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová