2 měsíční dítě se přes den stále kojí. Večer mi z prsou už neteče mléko. Mám ho málo?

Zodpovězené
11. čer 2019

Dobrý den,

mám dvouměsíční plně kojené miminko. Občas míváme takové dny, že je často na prsu. Chvílemi i každou hodinu. Přes den málo spí a já mám pocit, že se mi nestíhá tvořit mléko.

Když si večer stisknu prs, tak mi nic nejde. Když se syn přisává, tak stávkuje.

Je možné, že večer už nemusím mít po celém dni mléko?

Za odpověď děkuji

Dobrý den.

Odpoledne a večer klesá hladina hormonů podporujících tvorbu mléka v krvi maminky. Mléko tedy teče méně, je pro miminko těžší jej vysát. To však neznamená, že tam není. Večer bývá často kojení delší, problematičtější, častější. Miminka se odpoledne a večer často rozčilují či usínají a chtějí být na prsu téměř stále. Naopak v noci se hladina hormonů zvyšuje a mléko se tvoří hodně a intenzivně teče.

Kojte dle potřeby miminka, často střídejte prsa a zkuste kojit častěji v noci. Velmi doporučuji společné spaní.

Pokuse se příliš nesledovat čas, četnost a délku kojení, často to zkresluje a především stresuje maminku a tím samozřejmě i miminko. Pokud váhově prospívá, je spokojené a dostatečně čůrá, je vše OK.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová