2 týdenní miminko se špatně přisává. Jak zlepšit přisátí a pečovat o poraněné bradavky?

Zodpovězené
1. led 2019

Dobrý den,

mám necelé dva týdny staré miminko. První dny strávilo v inkubátoru a na JIP, kde ho naučili na dudlíček. Je to hladovec, a tak ho dudlání uklidňuje. Kojení se rozběhlo hezký. Třetí den už z prsou vytáhl 60 ml a teď už doma plně kojíme, mléka mám hodně. Problém mám s tím, že jedna bradavka už vypadá hrozně. Takové stroupky se na ní dělají, je "sdudlaná" z krmení a po kojení je špička bradavky bílá a necitlivá. Přijde mi, že se malý neumí přisát na celý dvorec a dudlá jen bradavku, ani ten spodní ret neohrne tak, jak je na videích. Zkouším mu prso do pusinky nacpat co nejvíc, ale moc to nejde. Často se pouští a znovu zuřivě hledá a přisává.

Jde nějak pomoci, aby se lépe přisával? Někdy mám pocit, že mi to nejde, že je prso moc plné, mám pak před kojením mléko odstříkat? A jak mám pečovat o bradavky? Zatím mažu Bepanthenem.

Děkuji

Dobrý den.

Vyzkoušejte kojení v savčí poloze, kdy si miminko dáte v polosedě, pololehu na své tělo a necháte jej, aby si bradavku našlo samo a samo se také přisálo. Poprvé je to ideální tzv. kůže na kůži, kdy se miminku zvyšují instinkty. Bradavku samozřejmě hojte kokosovým olejem, Purelanem apod. Podobné potíže jsou na počátku poměrně běžné, takže Vám gratuluji k tomu, jak se Vám podařilo rozkojit a nebojte se, během šestinedělí se většinou kojení ustálí, miminko i Vy se lépe sžijete a za pár týdnů budete oba kojení zvládat levou zadní 🙂.

Hezké kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová