3měsíční miminko - pokles zájmu o kojení. Co mohlo vést ke snížení zájmu o kojení během dne?

Zodpovězené
7. kvě 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala. Máme chlapečka, který zítra bude mít 3 měsíce. První dva měsíce byl spokojený, i když jsem kojila poměrně často (ve dne i v noci co 1-2h). Kromě občasného bolení bříška ho nic netrápilo.

Jediný problém byl s večerním uspáváním, kdy chtěl vyloženě usínat na prsu, ale po stejné zkušenosti s první dcerkou (která si později vynucovala kojení a přisátí celou noc a my s mužem ve snaze ji uspat, jinak jsme toho v noci moc nenaspali) jsme zkusili na usnutí dát dudlík, což zabralo. Chvíli podujdal, usnul a dudlík vyplivnul a dál spinkal bez něj.

Problém, který řeším, je, že syn omezil kojení přes den. Nevím, jestli to může mít souvislost s dudlíkem, anebo jde o nějaký bojkot kojení. Navíc si začal hodně dávat skoro celé pěstičky do pusinky, což jsem považovala za signál, že má hlad, plakal, ale prso vzít vůbec nechtěl. Krátce na to (minulý týden) se mu objevila na jazýčku moučnivka. Té jsme se pomocí genciánky zbavili, ale problém s denním kojením přetrvává. Když se přisaje, tak jen max. na 5 minut a nesaje nějak intenzivně, spíš zažene žízeň, a to mu stačí. Doteď prospíval hezky (má 6 kg z porodní váhy 3,48 kg), ale vidím, že teď i méně kaká a čůrá, když se málo kojí. Nevím, co děláme špatně nebo co mohlo vést ke snížení zájmu o kojení během dne.

Mohla bych poprosit o radu?

Moc děkuji!

Dobrý den,

obávám se, že je velmi těžké určit příčinu. Při jakýchkoli potížích s kojením doporučuji dudlík nedávat a soustředit se jen na kojení. Nepíšete, jak často se kojí v noci - někdy děti režim prostě obrátí a hodně se kojí v noci, přes den minimálně. Tím, že se mimi kojí málo, mohlo dojít k poklesu latkace.

Nabízejte proto často, před usnutím, po usnutí, střídejte prsa při každém kojení i vícekrát. Zkuste tzv. savčí polohu (www.prirozenekojeni.cz) a kojení kůže na kůži. Moučnivka může způsobit nepříjemný pocit v pusince, který někdy také vede k odmítání prsu, někdy je důvodem i růst zoubků, které kolem 3. a 4. měsíce ještě nevylezou, ale v dásničkách mohou tlačit. Je dobře, že má trochu zásoby, v případě podobných krizí se hodí.

Pokud by došlo k nutnosti podat dokrm, pak doporučuji cévkou přímo při kojení.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová