4,5měsíční syn se málo kojí během dne. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
29. dub 2021

Dobrý den,

syn má 4,5 měsíce a skoro 8 kg. Je výlučně kojen a nikdy nepil mléko jinak než přes prs. Krmila jsem přes den minimálně 10 minut, a to fakt vždy intenzivně pil. Večer před spaním i 20 minut. Pak v noci se budil 2-3x na jídlo a vždy po kojení usnul.

Momentálně přes den jí málo. Např. vstane v 7 hodin a kolem deváté si cucne maximálně na 4 minuty. Už ho mám v noci od prvního kojení cca od 1 hodiny u sebe v posteli a fakt mám pocit, že papá celou noc až do rána. Normálně se napapá za cca 10 minut a až od půl 4 mezitím jen fakt 5minutovky.

Zkoušela jsem odvážit kolik vypije, ale váha to neukazuje přesně. Po 10 minutách přes den nuceného pití vysál maximálně 90 ml.
Prospívá pěkně, ale bojím se, aby se začínajícími vedry, nebyl dehydrovaný.

Dopoledne se od prsu odtlačuje po cca 4 minutách.

Další věc spojená s touto změnou je i to, že cca do 2 měsíce krásně kakal. Teď, kdybych mu po 12 dnech nepomohla rektální trubičkou, tak se asi nevykaká. Není nervózní. Stále se směje, nepláče a pěkně poprdkává.

Jednou se vykakal po 7 dnech sám a když jsem mu potom pomohla po 11 dnech, tak byl zcela zpocený.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

nejdůležitější je spokojenost miminka. Ona sama nejlépe vědí, jak jim kojení vyhovuje a občas se stává, že dosvadní rytmus zcela změní - jako ve Vašem případě. Absence stolice je také normální, některá kojená miminka kakají po týdnu, či 14 dnech. Může to souviset se změnou kojícího rytmu apod. Pokud miminku odchází prdíky, je spokojené a nakonec se vykaká (byť po delší době), není důvod k panice. MM je velmi dobré probiotikum, které střevní mikroflóru velmi přirozeně ovlivňuje. Navíc v něm nejsou žádné odpadní látky, takže miminko nyní nejspíš spotřebuje vše, co vypije. Situace samozřejmě konzultujte s pediatrem, nicméně z toho, co popisujete zatím z pohledu kojení nelze vyvozovat nějaký zásadní problém - miminko se aktivně kojí, váhově prospívá, trávicími potížemi netrpí.

Co můžete zkusit např Babycalm, můžete sama zkusit sobě nasadit probiotika či případně se zamyslet nad složením své stravy (je tam dostatek bílkovin, vlákniny?). Za několik týdnů můžete začít nabízet příkrmy a je možné, že se situace díky tomu opět změní.

Držm palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová