4 a půl měsíční dcera odmítá prso. Může to být bojkot kojení? Co bych ještě mohla vyzkoušet?

Zodpovězené
9. říj 2019

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Mám 4 a půl měsíční dceru a již víc jak 5 týdnů bojujeme s kojením. Začne sát a cca po 3-4 minutách se odtahuje, vzteká se a už ji se nepodaří přiložit znovu. Saje dobře pouze, když je unavená a spavá. Tak odsávám a mléko pak vypije bez problémů. Už jsem zoufalá, trvá to strašně dlouho a samozřejmě odsávačkou nikdy neodsaji tolik, co by dcera vypila z prsa. Jinak od začátku narození bylo kojení bez problémů, kojení milovala, naopak byl problém ji od prsa dostat. Zkoušela jsem různé změny poloh, kojení v nosítku, apod.
Ještě to nechci vzdát, ale doktorka už na mě tlačí, abych začala dokrmovat, protože je drobná a málo přibírá (bude asi drobná po mně).
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, toto by se dalo označit jako bojkot kojení, nicméně důvodem může být nejspíše nižší tok mléka. U dětí, které se zpočátku kojily dobře, mléko hodně teklo a ony vlastně nemusely intenzivně sát se často stává, že kolem 3. měsíce dojde ke krizi. Bouřlivá počáteční laktace již opadne a mléko se více tvoří během kojení. Děti se tedy rozčilují, proč to nejde tak snadno, jako dříve. Co s tím? Pokud dokrmujete, zkuste cévku přímo u prsu (viz www.infookojeni.net), Rozhodně zkuste zvýšit kontakt - společné spaní, nošení v šátku, nebo nosítku, kojení v savčí poloze kůže na kůži. Pokud dudlíkujete, zrušte dudlík, dejte prso. Pokud dokrmujete lahví, zrušte lahvičku a pouze cévkou. Zkuste takový restart, který by jednat nastartoval opět laktaci a zároveň by miminko pochopilo, že se o mléko musí snažit. Pokud by to bylo možné, zkuste najít v okolí dobrou LP (na doporučení).
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová