4 měsíční syn stále pláče, ikdyž kojím na požádání. Mám málo mléka?

Zodpovězené
30. lis 2018

Zdravím,

myslím si, že mám málo mléka. Malej stále pláče, že má hlad. Má 4 měsíce. Snažím se pořád kojit, ale už to nedávám. Pláče non stop! Co byste udělala na mém místě? Jak udělat aby se tvořilo více mléka anebo už netvořilo vůbec?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den. Co bych dělala - zkusila bych najít v okolí dle referencí dobrou laktační poradkyni. Ta by měla zhodnotit jak často a jak dlouho se miminko kojí, jak kojení vypadá, jak miminko saje, zda váhově klesá. Měla by doporučit non-stop kontakt kůže na kůži, společné spaní a kojení dle potřeb miminka. Měla by vzít v úvahu dosavadní průběh kojení, dosavadní váhové přírůstky miminka, aktuální stav (očkování, možná nemoc, rýma apod), možné handicapy kojení jako dudlík, občasný dokrm lahvičkou. Poté doporučit další postup - buď změnu ve způsobu kojení, nebo v případě, že miminko opravdu výrazně váhově klesá, i případný dokrm vhodným způsobem, který nezabrání dalšímu kojení (ideálně cévkou při kojení). Mléko se tvoří dle potřeb miminka, pokud Vaše tělo a Váš mozek ví, že má tvořit mléko pro své mládě, tvoří jej. Je velmi málo důvodů, proč by zdravá, dobře živená středoevropanka měla ztratit mléko. Většinou je zatím různé narušení přirozených procesů kojení. Moc držím palce, abyste našla pomoc.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová