5měsíční dcerka už odmítá prs. Je šance se po měsíci vrátit ke kojení?

Zodpovězené
13. lis 2019

Dobrý den,

mám 5 měsíční dceru, kterou jsem 7 týdnů plně kojila. Pak přišel bojkot a musela jsem začít dokrmovat. Dcerka měla od začátku dudlík a ten mi podle mého názoru pokazil celé kojení. Začala se špatně přisávat a mně se snížila tvorba mléka. Nepodařilo se mi ho zbavit, stejně tak láhve. Byly u mě 2 laktační poradkyně.
Ještě začátkem října se dokázala krásně nakojit, tedy alespoň v noci. Pak se pokazilo i to. Přešla jsem tedy výhradně k odsávání. Odsávám 9x denně, z toho 2x v noci. Začala jsem na cca 500 ml, nyní po měsíci odsajeme i 700 ml.
Dceru už vůbec nepřikládám, protože má úplně averzi na moje prsa. Vše dává do úst a olizuje. Když vidí moje prsa, tak začne pláč.

Mám začít znovu bojovat o kojení a snažit se, aby se přisála?
Je ještě šance, že po měsíci nekojení, kdy si vlastně úplně zvykla na láhev, že se vrátí na prs?
Nebo se s tím mám už úplně smířit a jen odsávat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku je velmi složitá. Pokusím se stručně popsat dnešní situaci - holčička je déle než měsíc krmena lahví Vaším mateřským mlékem, používáte dudlík a při snaze se kojit odmítá prso a nechce se vůbec přisát. V této situaci je otázka, zda chcete tlačit na pilu a pokusit se situaci zvrátit. To je samozřejmě velmi záslužné, nicméně musíte vzít v úvahu stres spojený s opětovnou snahou o kojení, zcela jistě bude snaha provázena protesty ze strany miminka. To je nyní zvyklé na svou lahvičku, krmení je pro něj snadné, je na ni zvyklé, vyhovuje mu. Z lahvičky to umí. Prso nechce, neumí, není na něj zvyklé.
Je skvělé, že jste dokázala udržete laktaci odsáváním. Pokud se chcete o kojení ještě pokusit, doporučuji začít spát společně s miminkem a pokusit se o přikládání v noci v polospánku. V tu chvíli by možná ještě mohla vzít dcera prso na milost. Pokud se podaří a začne se přisávat, zkuste tzv. savčí polohu přes den (viz. www.prirozenekojeni.cz). Rozhodně zkuste nosit na těle a celkově zvýšit vzájemný kontakt, což by mohlo znovu zintenzivní již opadlé instinkty. Děti jsou nevyzpytatelné a třeba dokážete najít tu svou kojocestu 🙂.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová