Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

5ti měsíční miminko přibralo za měsíc 100g. Je to dost anebo málo?

Zodpovězené
6. led 2019

Dobrý den,

mému synovi bude 5 měsíců a za 4 týdny přibral jen 100g. Kojím a dávám příkrmy v podobě nemléčné rýžové kaše s MM (po zelenině ho bolelo bříško). Přes den je kojený v intervalu 2,5-3 h, v noci nyní cca co 4 hodiny (ale týden zpět i co 2-3 hodiny). Po kojení nepláče, a i když z prsou často mléko teče i po tom, co se odpojí, tak už další dávku nechce. Hladový tedy myslím není a mléka je dost.

Je hodně živý, otáčí se na bříško, kope nožičkama, chvilku v klidu neposedí. Na kontrolu máme jít až v 6 měsících. Mám to řešit s pediatrem dříve? Anebo se u kojených dětí stává, že nějakou dobu přibírají málo? Děkuji za radu.

Dobrý den,

pokud bychom brali v potaz pouze číslo - tedy 100g za 1 měsíc, je to opravdu poměrně málo. Tak jak výše píšete, je třeba se na miminko dívat z více úhlů - je spokojené, říká si o kojení, spí, je živé, psychomotoricky v normě, dostatečně čůrá, roste do délky? U kojených dětí se často stává, že váha nějakou dobu stagnuje a poté přiberou skokově. Je tedy možné, že nyní už váží mnohem víc 🙂. Ostatně sama asi vidíte podle oblečení, zda miminko roste.

Pokud si nejste jistá, požádejte svého pediatra o kontrolní převážení, znovu ale opakuji, že není správné miminko hodnotit jen na základě váhového přírůstku.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová