6. den po porodu. Rozjede se ještě laktace?

Zodpovězené
18. led 2020

Dobrý den,

jsem 6 dní po porodu a přijde mi, že mám stále málo mléka. Přikládám často, ale prsa se mi neplní úplně do tvrda jako 3. den po porodu. Po 20 minutovém kojení odsaji z obou prsou sotva 25 ml.

Je možné, že se laktace ještě rozjede?

4. den po porodu jsem musela nechat uspat pejska. Je možné, že kvůli tomu přijdu o mléko?

Děkuji

Dobrý den,

pokusím se postupně odpovědět na všechny dotazy:
6. den po porodu se laktace postupně rozjíždí, nalití prsou není známkou dostatečné laktace. Důležité je kojit co nejčastěji tak dlouho, jak miminko chce a jak saje. Poku usíná u kojení, střídejte prsa i několikrát za jedno kojení. Nenechávejte mezi kojením příliš dlouhé pauzy.
Stres ze ztráty pejska je jistě riziko, ale zcela jistě nezapříčiní ztrátu mléka. Naopak doporučuji trávit co nejvíce času s miminkem, která Vám pomůže ztrátu pejska překonat.
Odsávání a kojení jsou dvě zcela odlišné disciplíni. To, co odsajete není to, co nakojíte. Naopak, odsát po kojení 25 ml je velmi dobré.
Kdyby se kojení nelepšilo a miminko neprospívalo, určitě se obraťte na LP v okolí. Čím dříve to uděláte, tím větší šance, že se potíže spraví.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová