8,5 měsíční syn odmítá příkrmy a chce jen prso. Jak to řešit?

Zodpovězené
30. lis 2018

Dobrý den,

mám 8,5 měsíčního syna, který už 2 měsíce odmítá příkrmy. Chce se jen kojit, nechce pít ani vodu, ani čaj. Flašku odmítá, buď ji kouše nebo se vzteká. Trochu si vezme z hrnečku, ale moc toho nevypije. Jídlo odmítá úplně. Zkoušíme to každý den, někdy do něj něco dostanu, ale tváří se u toho dost znechuceně, odmítá i ovoce. Přitom jakmile vidí, že něco jíme, tak se může přetrhnout a není k udržení, aby se k tomu dostal. Když mu dám do ruky rohlík nebo chleba, tak to žužlá, křupky mu nejedou. Máme ještě 2 letého syna, který si dá občas sladkou sušenku, kterou nezapomene položit na zem vedle brášky a ten si na ní s chutí pochutná.

Zkoušela jsem různou zeleninu, maso, ovoce... Skleničky jsem tedy ještě nezkoušela, byla bych radši, kdyby jedl domácí jídlo. Zkoušela jsem dávat kousky, anebo vše mixovat.

Je na prsu uplně závislý, neusne bez něj. Spí se mnou v posteli a pořád se budí, aby se přisál. Většinou se přisaje a spí dál, jenom ho má v puse. Dudlík v noci odmítá. Zkoušela jsem mu místo prsa dát flašku, ale odmítá ji. Nechce z ní vůbec sát. Nevím, jak ho to naučit.

Má od narození vrozenou vadu ledvin a potřebuji, aby začal pít taky vodu a čaj.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

nejprve Vás uklidním, že nejste žádnou výjimkou, existuje spousta "nejedlíků". Proto je nyní důležité, abyste se v případě těchto potíží zachovala správně a neudělala z jídla "opruz" a stres.

Zavádění příkrmů má dva základní významy - 1) seznámit miminko s jiným způsobem přijímání potravy (přechod od sání ke zpracování jídla ústy 2) seznámit miminko s novými chutěmi a jeho trávicí trakt miminka s novými složkami.

Hlavním úkolem pro Vás je nyní - NETLAČTE NA PILU. Zbrzděte, nabízejte každý den jen jeden chod - např. oběd. Obědvejte spolu s miminkem, aby mělo příklad. Jídlo je společenská událost, jíme spolu a těší nás to, povídáme si. Je to potěšení. Jakmile uděláte z jídla stres, nucení, prošení, začnete podstrojovat - nechceš mrkvičku, tak tady máš brokolici... - je to cesta do pekel. Když nechce, nechce, zítra to uděláme stejně. Neřešte velikost porce, neřešte, že Pepík od sousedů už jí i jogurty a maso, a to 4x denně a spořádá celých 220g.

Zda budete nabízet domácí jídlo či kupované, je na Vás. Osobně se přikláním k domácímu jídlu. Vzhledem ke zkušenosti se sušenkou, zkuste, aby se mohl syn krmit sám. Můžete zkusit metodu Baby Led Weaning. Velmi podobně postupujte s pitím - nedávejte lahvičku, nabízejte vodu v obyčejném hrnečku s pítkem, které teče např. IKEA. Ten by měl mít syn stále k dispozici, aby se napil. Připravte se, že prvních pár dní bude syn asi dost mokrý 🙂, ale zkuste to vydržet. Nabízejte v tomto hrnečku pouze vodu.

Z praxe znám mnoho dětí, které se rozjedly až po prvním roce. Násilím do něj jídlo stejně nedostanete, MM mu zatím poskytuje většinu potřebných živin. Myslete na to, že nad plným talířem ještě nikdo hlady neumřel a berte tuto situaci jako fakt, prostě až bude syn zralý, tak začne jíst, jen potřebuje svůj čas.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová