9,5 měsíční dítě se chce kojit jen před spaním a v noci. Mám podávat umělé mléko?

Zodpovězené
28. lis 2018

Dobrý den,

mám dceru 9,5 měsíce. Přes den odmítá prso (ikdyž mléko odstříkám a dám z flašky, tak nechce). Jinak přes den pije okolo 100-220ml čaje, vody, ovocné šťávy. Mléko pije večer, když uspávám a hodně v noci, občas dopoledne před spaním. Vadí něčemu, že jinak mléko nechce? Mám ho nahradit UM?

Děkuji Vám.

Dobrý den,

v tomto věku se někdy odmítání mléka během dne stane. Nevím, jak jste postupovala při zavádění příkrmů, kdy jste začala, které příkrmy už jsou zavedeny - odhaduji 3-4 chody. Rozhodně nedoporučuji zavádět příkrmy tak, že vynecháte určité kojení a dáte příkrm. Příkrm by se měl zavádět tak, že stále kojíte na požádání a jen v daný čas jídla (oběd, snídaně, svačina) podáte příkrm. Nehledíte na snědené množství. Pokud postupujete takto, dítě si samo určuje dávky mléka a příkrmu a zároveň nesnížíte laktaci tím, že mezi kojením je příliš dlouhá pauza.

Nyní doporučuji s příkrmy na chvíli počkat, nezavádět další chody a zůstat u stávajícího systému. Kojení nabízet přes den např. před usnutím, nebo po spaní. Dávka MM, kterou miminko vypije v noci by měla pokrýt jeho potřeby. UM nedoporučuji a už vůbec ne lahvičkou, takto staré dítě lahvičku již vůbec nepotřebuje, klasický hrneček s pítkem naprosto stačí.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová