9 měsíční dítě se postupně odstavilo. Je nutné do jídelníčku zařadit umělé mléko?

Zodpovězené
11. pro 2018

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Mám 9 měsíčního miminko, které od 8. měsíce kojim už jen 2x denně - brzo ráno a odpoledne. Asi tři týdny mi vůbec nechce odpoledne pít. Poslední týden už skoro ani ráno. Mléčné výrobky má tudíž jen 200g bílý jogurt a 200g mléčné kaše. Když jsem to řekla MUDr, tak mi řekla, ať mu teda hlavně dávám ten jogurt a ať pořád zkouším, kdyby už vůbec nechtěl, tak mám zavést umělé mléko.

Máte s tím nějakou zkušenost? Bude vubec chtít umělé mléko, když už nechce moje? Opravdu je nutné zavádět uměle mléko?

Dobrý den.

Toto se občas stává, nejčastěji vinou chybného postupu při zavádění příkrmů, kdy se místo určitého kojení zařadí příkrm. Postupně tak omezujete kojení a nahrazujete jej příkrmem. Laktace postupně klesá a miminko není příliš motivováno se kojit jednak proto, že mléko teče málo a jednak proto, že hlad utiší příkrmem. Správné zavádění příkrmů je takové, že stále kojíte na požádání a jen v daný čas přidáte příkrm, a to jen tolik, kolik miminko chce - třeba jen pár lžiček.

Co teď? Zkuste jednoduše více kojit a méně přikrmovat. Nabízejte kojení po jídle, před spaním, zkrátka vždy, když by mohla být chuť. Zkuste s miminkem prospat a prokojit pár nocí. Tak laktace znovu zesílí. Pokud by se nezdařilo, obávám se, že bude třeba zavést v tomto věku UM dle doporučených dávek.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová