Ako mám kojiť, aby mi to nebolo fyzicky nepríjemné?

Zodpovězené
30. led 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kojenia. Prvú dcéru som kojila do troch rokoch. S kojením som problém nikdy nemala, až pokým som druhýkrát neotehotnela. Nemohla som zniesť prisatie, bradavky boli extrémne citlivé. Necítila som bolesť, ale bolo mi to nepríjemné. Prsník som však dcérke nevzala a radšej si škrípala zubami.

V tehotenstve sa mi sama zastavila laktácia a dcérka sa prirodzene sama odstavila. Keď sa narodil syn, mlieko sa mi pekne spustilo. Teraz má už 11 mesiacov a stále ho kojím. Posledné dva mesiace mám nepríjemné pocity. Neznesiem pocit, keď sa syn prisaje. Prisáva sa správne, techniku máme správnu. Moje bradavky však trpia. Nie je to bolesť. Je to pocit, že ak ma okamžite nepustí, mám nutkanie ho od seba odstrčiť.

Uvažujem o odstavení, ale syn je závislý na cucaní a navyše kojenie ma výhody, o ktoré nechcem tak skoro prísť.

Ako ďalej kojiť, aby mi to nebolo fyzicky nepríjemné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý den,
děkuji za tento velmi zajímavý dotaz.

Obávám se, že odpvěď nebude jednoduchá, stejně jako řešení Vašeho problému. Jste již zkušená maminka, která skvěle kojila své první miminko, takže s běžnými potížemi jste si jistě schopná poradit. Nepříjemný pocit při kojení má vždy svůj důvod. Pokud bychom vyloučili možné potíže jako kvasinky, bakteriální infekce a případné kožní vyrážky apod. je dále patrné a třeba vyloučit další těhotenství. Předpokládám, že nic z výše uvedeného v tuto chvíli není přičinou. Pak bych potřebovala více informací - nepříjemný pocit je při každém kojení? Je po celou dobu kojení, nebo jen zpočátku? Není počátek těchto pocitů (cca 2 měsíce zpět) spojen s nějakou událostí u Vás či okolí (dcera šla do školky, stěhovali jste se, či nějaké další změny?) Není vznik těchto potíží spojen s první menstruací? Nezačala jste brát antikoncepci? Problém může mít psychosomatické příčiny, ale také může být spojen s výkyvy hormonální hladiny (proto se podobné potíže vyskytly již při druhém těhotenství).

Zkuste popřemýšlet o možných souvislostech, maminky velmi často samy tuší, co je za potížemi skryto.

Moc držím palce, aby se Vám podařilo kojit spokojeně.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová