Asymetrie prsou při kojení. Mohu pravidelným přikládáním prso zvětšit?

Zodpovězené
11. kvě 2020

Dobrý den,

mám pětiměsíční dceru, kterou plně kojím.
Již před těhotenství jsem měla lehkou asymetrii prsou, ale nebyla to žádná tragédie.
Kojení dcery bylo na začátku velmi problematické (je to mé první dítě). Měla jsem velmi citlivé bradavky, občas jsem je měla rozžužlané do krve a dcera vyžadoval časté a dlouhé kojení. Postupem času jsme se to obě naučily, dokonce jsme úspěšně překonaly kolem třetího měsíce bojkot kojení. Dcera od začátku upřednostňuje pravý prs. Z levého nejspíš neteče mléko tak dobře. Několikrát se stalo, že jsem ji nakojila z levého a ona chtěla za pár minut zase. Postupem času začala u kojení z levého prsa protestovat, až ho začala odmítat úplně. Z pravého prsa pije krásně a je najedená. Začala jsem ji tedy kojit jen z pravého, protože to levé bylo opravdu trápení. Občas se stalo, že se levé prso přes noc nalilo a ona se ráno v klidu nakojila. Nyní už se nenalévá vůbec. Problém je, že prso ze kterého kojím, je tak o dvě velikosti větší a je to dost znát.

Mohu prso například pravidelným přikládáním zvětšit, nebo se mám smířit s tím, že to minimálně po zbytek kojení takto zůstane?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

preference jednoho prsu nebo i kojení jen z jednoho prsu není pro kojení problém. Gratuluji Vám, že jste se takto rozkojila a kojení zvládáte. Rozkojit levý prs je možné, prostě je třeba z něj opět začít kojit a musíte se připravit, že miminko z toho nebude mít velkou radost - okamžitě zjistí, že mléko neteče tolik a musí se mnohem více snažit. Zkuste levým prsem vždy začínat, přdevším při nočním kojení. Poté nakojte z pravého a znovu zkuste levé. Jednoduše, kojte z levého tak, jak to bude možné, co nejvíc. Můžete zkusit i odsávat. Uvidíte, zda se podaří. Jinak bohužel asymetrie bude trvat až do odstavení.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová