Atb, homeopatika. Za jak dlouho po dobrání bude mléko bezpečné?

Zodpovězené
24. lis 2020

Dobrý večer,

mám doma 14 dní starého chlapečka, momentálně jsem hospitalizovaná pro zánět slinivky kvůli uvolněným žluč.kamenům, mám dvoje atb, které se nesmí při kojení. Tak odstříkávám mléko, ale jen malé množství.

1. Nevíte, za jak dlouho po dobrání bude mléko zase bezpečné?

2. A mohu podpořit laktaci homeopatiky a jakými?

Nechci přestat kojit, ráda bych laktaci podpořila, jak to jen jde, ale nevím pořádně jak.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejprve je třeba podotknout, že ne vždy je nutné přestat kojit (většina běžných léčiv je možné brát i při kojení, ačkoli i v příbalovém letáku je varování. Zkuste zkontrolovat lék na webu www.mamila.sk, kde je uvedena spousta konkrétních léčiv, hledat se dá také v dtb lactmed.
Nelze přesně říci, kdy se z MM odbourají veškeré látky z medikace, ale doporučuji začít kojit ihned, jakmile antibiotika doberete.
Antibiotika mohou snižovat laktaci i měnit chuť mléka, kojení zachováte především pravidelným odsáváním (každé 3 hodiny z obou prsou cca 10-15 minut - nehleďte na odsáté množství, nic neříká) a poté co nejčastějším kojením ve chvíli, kdy opět kojit začnete.
Důležité je také to, jak je miminko dokrmováno, ideální by bylo stříkačkou nebo cévkou po prstu - viz. www.infookojeni.net.
Je skvělé, že i přes komplikace chcete kojit a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová