Benedikt a Senovka. Mohou se jen tak vysadit a nasadit?

Zodpovězené
11. dub 2023

Dobrý den,

chci se poradit ohledně bylinek Benedikt a Senovka lékařská. Mám dvouměsíční miminko, které chci kojit. Od začátku jsem v kontaktu s laktační poradkyní z Mamily. Už druhý měsíc užívám bylinky 3x3 - ráno, oběd, večer na doporučení laktační. Poradila mi to po telefonu, protože dcerka byla plačtivé miminko a stále je. Možná jsem je vůbec nemusela ani brát, ale máma po porodu s touhou a nevědomostí důvěřuje ve všechno.

Minulý týden v pátek mi laktační poradila najednou vysadit bylinky. Pokud se nic nezmění, nemám je dále užívat. Samozřejmě jsem tak učinila s důvěrou. Bylinky, které jsem měla doma, tak už nemám.

Dnes mi moje laktační řekla, že zjistila, co nevěděla. Prý efekt vysazení se může projevit do dvou týdnů. Což mě opravdu vystrašilo. Dnes je pátý den, co je neberu. Doporučila mi je znovu užívat ve stejném poměru až do 4. měsíce a poté je vysadit. Jenže já se bojím, co to může udělat, když už jsem vysadila a znovu je teď nasadit a ještě ten efekt do dvou týdnů.

Je mi z toho k ničemu.

Jak postupovat, abych neohrozila kojení, na kterém mi moc záleží?

Děkuji

Dobrý den,

možná Vás překvapím, ale osobně nejsem zastánce doplňků typu bylinek či homeopatik. Ke zdárnému a spokojenému kojení stačí většinou jen kojit, kojit a kojit. Neřešit kdy a kolik a jak dlouho. Nevážit, neměřit a kojit a kojit. Na pohodu, v klidu. Střídat prsa během jednoho kojení klidně i několikrát. Spát s miminkem a kojit v noci. Velmi doporučuji savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz, kdy si miminko najde tu svou nejpříjemnější polohu samo a kojí se samo. Kojení je zcela přirozený proces a většinou stačí prostě jen kontakt s miminkem. Kontakt kůže na kůži, kontakt v noci. Vaše tělo musí zkrátka pochopit, že je neustále nablízku mláďátko, které je třeba živit 🙂 . Ono je chytré a zvládne to. Musíte mu věřit, stejně jako svému miminku. Tak to bylo odnepaměti a krásně to funguje, jinak bychom tady jako lidstvo nebyli 🙂.

Nejsem bylinkář a neumím Vám poradit ohledně dávkování a vysazování bylin. Umím Vám však poradit ohledně kojení - kojte a užívejte si to, sledujte miminko a reagujte na jeho potřeby. Kojení je vztah, je to láska, je to výsada, je to mateřství a je to souznění. Tam byliny, centimetry ani gramy nepatří.

Krásně jste se rozkojila a nevidím důvod, proč by to takto nemělo trvat i nadále. Možná přijdou větší či menší krize, ty ke kojení patří a většinou se dají "překojit".

Moc Vám držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová