Benedikt a Senovka na podporu laktace. Má smysl užívat, pokud se účinky nezvýší po 5 dnech užívání?

Zodpovězené
21. bře 2024

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o názor/radu.

Má smysl dále užívat Benedikt lékařský a Senovku řeckou na podporu laktace, pokud se účinky ve zvýšení tvorby mléka nedostavily po 5 dnech?

Užívám denně 12 tbl Senovku 500 mg/tbl a 12 tbl Benediktu 450 mg/tbl po dohodě s laktační poradkyní. Zdá se mi, že pociťuji vedlejší účinky - smrad kůže a potu, návaly hladu a žízně, průjem, do toho řeším i hemoroidy a nemluvě o tom, že 24 tbl denně je mnoho. Cca rok dozadu mi bylo usg vyšetřením zjištěno nedostatečné zastoupení mléčných žláz ve vztahu k věku. Kombinuji přikládání na prs s dokrmováním cévkou po prsu (v krajních případech cévka přes prst).

Miminko vyžaduje dávku 90 ml krmení. V průběhu dne částečně obdrží cca 30ml (test přes odsátí mléka v rozsahu 50 minut za pomocí odsávačky z obou prsou) a 60 ml je umělé mléko přes cévku na prsu. V noci sabotuje sání z cévky i z prsu a pláčem požaduje 90 ml ke krmení. Miminko má 10 dní.

V porodnici bylo dokrmováno lahví 50 ml/krmení nakolik jsem měla mléko jen v kapkách, miminko bylo spavé z důvodu žloutenky a přisávalo se minimálně.

Děkuji

Dobrý den,

nejprve odpovím na Vaši otázku - Má smysl užívat Benedikt a Senovku, pokud se účinky nedostavily po 5 dnech - má odpověď je - nevím.

Nejsem bylinkářka, podobné doplňky stravy pro navýšení laktace doporučuji jen jako doplněk, samy o sobě mohou podpořit, ale z praxe vnímám spíše spoléhání na zázrak, který se zpravidla nedostaví.

Pokud Vám tato odpověď stačí, dále nečtěte nicméně si neodpoustím pokračovat. Při čtení Vašeho popisu se nemohu zbavit dojmu, že to je celé nějak špatně.
Samé počítání mililitrů, gramů, minut. Nikde nevidím přirozené kojení, normální kojení, které, pokud má miminko ještě hlad, doplníte cévkou. Nelze říci, co je jedna dávka pro kojené mimi - kojené děti se kojí třeba 15x za den (zvláště pár dní po porodu) a někdy vypijí, 5 ml a jindy 50 ml. Nejsou na klíček a nelze říci, kolik potřebují v tu danou chvíli. Postupně se vše učí, zkouší, zjišťují, jak to na světě funguje. Co ale s jistotou lze říci je, že potřebují prso. Někdy je to z důvodu hladu, jindy s milionu jiných důvodů.

Možná jste už zkoušla všechno možné, ale za mě - udělejte si pelíšek a buďte tam s miminkem. Pořád. Užívejte si ty chvilky, tulte se, dejte miminku i sobě zažít pocit, že jste tu pro sebe navzájem. Vypněte mozek a zapojte instinkt, přestaňte počítat. Kojte - kojte často, kojte dlouho, kojte tak, jak mimi chce. Žloutenka postupně odejde a mimi se začne kojit aktivněji (o nedostatečném zastoupení mléčných žlaz ve vztahu k věku slyším poprvé a i kdyby, tak kojení doplníte cévkou, tu lze nahradit také suplementorem, při dlouhodobém dokrmování je praktičtější a snadnější manipulace s ním).

Sledujte mimi při kojení - saje, polyká, je aktivní? Pokud ne, střídejte prsa třeba i několikrát za kojení. Sledujte počůrané plenky, pokud by mimi čůralo méně, dejte cévkou cca 30 ml, případně více, pokud dál saje. Nevažte před a po, zvažte mimi třeba jednou za 2-3 dny a sledujte, zda váha mírně roste (mírně znamená třeba jen o 20 nebo 30 g).

Pokud se mimi kojí, vykašlete se na odsávání, je k ničemu, z odsávání vůbec nelze říci, zda se mimi dostatečně kojí, nebo ne. Odsávačka není kojení, je to jen mechanický podtlak. Kojení je láska, vztah, hormony, chemie, intimita, dotek a mnoho dalšího.

Benedikt, Senovka, homeopatika - ok, pokud Vám to dělá dobře, chutná, vyhovuje - může to být podpora, ale nečekejte zázraky. 24 tablet je za mě promiňte to slovo - magořina. Zázrak je zrození, to, jak dokážete s miminkem fungovat, jak ho budete poznávat, jak zvládnete být mámou (a vy to zvádnete).

Věřte sama sobě, věřte miminku. Nechte manžela, ať se stará o Vás dva a vy dejte všechen svůj čas miminku. Přestaňte tlačit na pilu a čichněte si k jeho hlavičce, to Vám dá víc, než jakákoli tableta. Teď je na to ta správná doba.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová