Bílé flíčky a bolest bradavek. Co byste mi poradila?

Zodpovězené
16. čer 2020

Dobrý den,

mám doma 19denní holčičku a snažím se plně kojit. Zatím přibýváme na váze dle norem, ale já u toho začínám trpět. Bradavky mě bolí, aniž bych je měla nějak viditelně poraněné. Nejvíce bolí první nasátí, ale u jedné bradavky začíná bolet i sání samotné. Nemyslím si, že by se dcera špatně přisávala, bradavky mě bolí i na dotyk. Navíc jsem dnes zjistila, že na jedné z nich se mi objevily bílé flíčky (viz. foto). Mlíčka mám dost a nerada bych přestala kojit jen kvůli tomu, že tu pálivou bolest nezvládám, a nebo že trpím něčím, co lze lehce odstranit.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mohlo by jít o kvasinkovou infekci. Projevuje se pálením, řezavou a pichlavou bolesti při přisátí během ale i mezi kojením. Začíná jako svědění, postupně se zhoršuje. Často bývá spojena i s kvasinkou u miminka - lidově moučnivka (bílý povlak jazýčku a vnitřích tvářiček, bílé flíčky.
Vám by mohl pomoci Canesten (případně např. Citrovital), raději často a méně) zabírá téměř ihned, doporučuje se zaléčit cca týden.
O léčbě miminka, pokud je nutná, se poraďte s pediatrem.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová