Bojkot kojení anebo je problém někde jinde? Syn pláče, odtahuje se od prsa.

Zodpovězené
15. dub 2019

Dobrý den,
moc bych Vás chtěla požádat o radu.

Mám tříměsíčního syna, od narození prospívá moc dobře, plně kojím po třech hodinách, celkem bez problémů i v noci.

Asi zhruba před týdnem se začal syn při kojení odtahovat, plakat až úplně vyřvávat na celé kolo. Takhle začne být neklidný asi cca po 3/5 minutách kojení.
Při kontrole u dětského lékaře jsme zjistili, že nepřibírá úplně jak by měl dle tabulek. Vím, že je každé dítě jiné a musím říct, že syn nemá být po kom "tlouštík", takže si tabulkovým systémem nelámu hlavu, ale spíše bych chtěla vědět, jestli mohu udělat něco pro jeho/naše "příjemnější" kojení ??

Mám pocit, že se jedná o bojkot a vím, že by měl za pár dní odeznít sám, ale naše situace trvá už skoro tři týdny.
Pouze ještě musím podotknout, že jsem zkoušela změnu polohy při kojeni, střídání prsou, syna dávám i k nám do postele, na bolení bříška dávám espumisan, zavinuji do plenky i zavinovačky a pořád stejný efekt. :/

Byla bych vděčná za jakoukoliv informaci.
Děkuji

Dobrý den,

je jasné, že syn dává najevo nějakou nespokojenost. Nejčastěji to bývá slabší tok mléka, zlobí se, že mléko neteče, že se musí příliš snažit (když po prvních minutách kojení odezní spouštěcí reflex). Často se toto stává u dětí, které dříve prospívaly nadprůměrně, kde laktace byla velmi silná a mléko doslova stříkalo (nevím, zda jde o Váš případ). Děti tedy nejsou jakoby zvyklé se o mléko snažit, mléka bylo dost a stačilo jen mírně sát a teklo dostatečně. Nyní již silné hormonální změny mírně odeznívají, a příroda říká miminku, že si nyní musí mléko vysát samo.

Co dělat?
Předně kojte na požádání, z Vašeho dotazu není jasné, zda si miminko po 3 hodinách říká samo, nebo zda takto kojíte Vy. Zpravidla děti takto přesné nejsou a říkají si v různých intervalech. Zkuste tzv. savčí polohu (www.prirozenekojeni.cz). Nedávejte dudlík a samozřejmě ani lahvičku. Zkuste kojit častěji - zkrátka vždy, když Vás napadne a miminko by si dalo. Při každém kojení vystřídejte prsa i několikrát za sebou - vždy, kdy se miminko začne rozčilovat. To vše by mělo vést ke zlepšení situace.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová