Bojkot kojení. Poraďte, prosím, co dělat?

Zodpovězené
4. bře 2021

Dobrý den,

jsem už poměrně zoufalá, sbírám rady, kde se dá, a tak jsem se rozhodla požádat o pomoc i Vás.

Mám dva syny (3 a 5 let), staršího jsem kojila do dvou let, kdy se sám odstavil po narození mladšího brášky, vadilo mu, že mu najednou teče hodně mléka, mladší se pak sám odstavil zhruba před půl rokem.

Dcera se nám narodila 9. listopadu. Od začátku plně kojím, bez problémů. Malou jsem vždy přikládala k prsu, jak potřebovala, u kojení stejně jako synové usínala či si jen tak podumlávala. S dcerou i spím, koupu se s ní, hodně jí chovám. Jediným "problémem" bylo, že nechtěla moc spát v kočárku, ale tím jsem se nijak netrápila, vždy jsme vyrazily jen na chvíli, zkoušela jsem to pomalu s tím, že časem se může změnit. V Manduce se jí moc nelíbilo, hodně se ošívala, tak tu jsem odložila úplně a už nezkoušela.

Malá tedy že začátku přibírala rekordně, klidně i 500 g za týden, ve 2 měsících měla skoro dvojnásobek porodni váhy. Nyní ve 3 a půl měsících váží 7 500 g. Jenže nastal zlom. Nejdřív jen tak někdy odmítala pravé prso, ale druhý den se vše vrátilo do normálu. A pak najednou nechtěla ani z jednoho. Hystericky plakala jen, když jsem k ní sedala ke kojení. Prsa se mi začala bolestivě nalévat a mléko mi teklo všude. Je pravda, že malé se při kojení vždy spustila peristaltika a měla jsem i silný spouštěcí reflex, u kterého se nepříjemně zakuckávala, ale byť jsem měnila polohy a před kojením si odstříkávala, nepomohlo to. Zároveň objevila palec na ruce a vehementně ho začala cucat, dudlík ale normálně nemá. Napojit jsem ji byla schopná jen ve spánku. Po pár dnech jsem to tedy začala dělat tak, že k prsům jí přikládám až po uchování. Mezitím mi ale výrazně poklesla produkce mléka. Prsa mám povadlá a moc se mi nenalévají.

V pondělí 1.3. jsme byly u doktorky a malá od poslední návštěvy před 14 dny nepřibrala. Stále je na své váze 7 500 gramů. Doktorka chce od 4. měsíce zavést příkrmy a teď mám malou kojit a buď ji dokrmit odstříkaným mlékem nebo umělým. Také jsme vyžadovaly váhu, z které jsem úplně šílená, protože malou vážím čtyřikrát za sebou a pokaždé má jinou váhu s rozdílem 30-60 gramů, asi podle toho, jak sebou mele na váze.

Mléka mám opravdu míň, začala jsem zase střídat prsa u každého možného kojení, přikládám k prsu často, aby se mi zase začalo tvořit mléko, ale druhý den stále stejné. Malá navíc pořád cucá ten palec, já mám pocit, že má hlad, šílím z toho. Snažila jsem se odstříkat co hodinu, ale malá z láhve (Calma) vůbec nechce pít, má dávivé reflexy, tak je mi to až líto odstříkávat, abych pak měla pro ni. V noci přikládám co hodinu a půl.
Dnes je středa a váha stále stejná.

Já opravdu už nevím, snažím se hodit do pohody, ale mám strach, že přijdu o mléko, že má malá hlad a já jí nedám, co potřebuje....zoufalé. Navíc příkrmy od 4. měsíce opravdu nechci.

Prosím, poraďte...

Děkuji

Dobrý den,

to je velmi těžká situace, nicméně vyšla bych především z těchto faktů:

1) Miminko má zásoby (7 500 g znamená, že má z čeho brát).
2) Miminko neubylo - tzn., že stále nějakou energii přijímá, jen prostě váhově stojí.
3) Neznám info o celkové spokojenosti miminka - pokud je spokojená, spí, má dostatek počůraných plen, je to ok.
4) Odkojila jste 2 děti, znáte problematiku, víte, co a jak, věřte si.

Je přirozené, že prsa se už v této době nebudou tolik nalévat, samozřejmě, laktace asi trochu klesla, nicméně pokud se miminko začne zase kojit, opět se zvýší. Kojte dle potřeby, prso nenuťte, nabídněte, nechceš - nevadí, zase za chvíli. Prsa střídat můžete, ostatně doporučuji kojit z obou prsou za jedno kojení po celou dobu kojení.

Nezatracovala bych to nosítko či šátek, třeba si dá říct.

Napadá mě také možnost růstu zubů (někdy se v tomto věku mohou zoubky už zkoušet vyklubat, sice ještě nevykounou, ale už bolí a děti občas reagují bojkotem).

Stolice je OK? Není hlenovitá, krvavé nitky? Někdy až kolem 3. měsíce mohou vyvstat potíže jako např. nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka. Někdy, méně často než u ABKM také lepku.

Palec jí nechte, uklidňuje ji. Nemusí jít vyloženě o hlad, jen o potřebu se zklidnit (třeba právě kvůli tlaku zoubků nebo bolesti bříška.

Ohledně vážení - rozhodně ne před a po kojení, nic to neukáže, važte si malou občas, např 1x za pár dní, abyste viděla, zda váha stagnuje, klesá, stoupá. Vážení před a po kojení nevykazuje vůbec nic a je velmi nepřesné.

Bylo by fajn také zkusit najít dobrou LP v okolí, která by mohla vidět kojení, poradila další možnosti.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová