Bolela by mě v případě nesprávného přisátí obě prsa?

Zodpovězené
8. srp 2023

Dobrý den,

jsem čtyři týdny po porodu. Rodila jsem akutní sekcí, která se ještě zkomplikovala. Syn byl na JIP a z porodnice jsme odcházeli po deseti dnech. Celé toto období byl krmen z láhve, kombinace umělé a mateřské mléko (nakolik jsem se snažila si odstřikávat). Po návratu domů jsem si ho začala přikládat, ale prsa jsem měla už z odsávačky dost bolestivá.

Aktuálně je plně kojený, nicméně mě trápí bolestivá bradavka. Prsa jsem měla bolestivá obě, jedno se mi zahojilo, ale to druhé mě bolí stále více. Na bradavce mám jen malou ranku velikosti špendlíkové hlavičky, která se hojí. Nejvíce bolest cítím tehdy, když se syn přisává. Je to silná bodavá bolest, která postupně přechází do pálení. Po nakojení cítím pulzující bolest a bradavka mi zrůžoví. Na stránce mamila jsem se dočetla, že se může jednat o vazospasmus. Užívám magnesium, vitamín B6 a B komplex už šestý den, ale stále beze změny. Myslela jsem, že se syn špatně přisává.

Bolela by mě v tom případě obě prsa?

Co dál?

Nechci přestat kojit, ale ta bolest je opravdu nesnesitelná. Syn je mé druhé dítě. Dcerku jsem kojila dva roky a odstavila jsem ji půl roku před porodem syna.

Děkuji

Dobrý den,

je bradavka po kojení bílá, jakoby odkrvená? Pokud ano, jde patrně o vazospasmus. Může se objevit klidně jen na jednom prsu. Bohužel, není snadno odstranitelný, ale můžete upravit přisátí, zkusit jinou polohu, po kojení pomáhá teplo na bradavku, můžete užívat hořčík. Také by se však mohlo jednat kvasinkovou infekci - pálení, řezání, bodání. Také může být jen na jednom prsu.

Zaléčit můžete Canesten mastí, mazat často a slabou vrstu, před kojením omýt.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová