Buzení á 30 minut. Vyzkoušet na noc UM? Jak situaci zlepšit?

Zodpovězené
21. lis 2022

Dobrý den,

moc prosím o radu, jak řešit naši situaci.

Mám 9měsíční dceru, kojená + od ukončeného 6. měsíce příkrmy.

Co se příkrmů týče, byl to od začátku docela boj - dcera preferovala kojení a rozjídala se velmi pomalu. Snažila jsem se být trpělivá a jídlo jí nenutit. Nyní je již situace o dost lepší - snídá kaši (cca 130 g), svačina 1/2 skleničky ovocné přesnídávky, oběd maso+zelenina (to je největší oříšek, ale nyní již sní 100-130 g), svačina cca 100 g jogurtu. Když si “řekne”, dokojím - v podstatě vždy po snídani, kolem oběda a jednou během odpoledne.

Je zvyklá usínat u prsa, takže večeře je formou kojení, u kterého usíná a tady nastává ten problém - asi do 6 měsíců byl spánek docela ok, budila se tak 3-4x/noc, po kojení vždy hned usnula. Nyní - již 3. měsíc - sice u kojení večer usne, ale budí se co půl hodiny, někdy i 20 minut s pláčem, přičemž nepomůže nic - chování, utěšování, manžel - pouze prso. U něj opět usne, ale po chvíli se situace opakuje až do doby, kdy to vzdám (většinou tak kolem půl 10.), vezmu ji k sobě do postele a jdu též spát. V noci se pak budí vedle mě každou hodinu a půl a opět vyžaduje jen a jen prso.

Ze začátku jsem měla za to, že jsou na vině zuby. Už jí ale 4 vyrostly, na další to zatím nevypadá, a situace se nemění.

Možná jde o separační úzkost?

Přes den je ale dcera v pohodě, pravda je, že jsme opravdu hodně spolu, ale když je sem tam s manželem, nijak po mně netruchlí.
Už jsem docela vyčerpaná z nedostatku spánku a taky mi chybí alespoň ten večer pro sebe a pro nás dva s manželem. Proto budu moc ráda za jakoukoliv radu, jak situaci zlepšit. Zkoušeli jsme na noc dát kaši, ale nedošlo ke zlepšení.

Napadlo mě vyzkoušet na noc UM? Ale když nepomohla ta kaše, tak se asi nebudí hlady?

Moc děkuju a omlouvám se za dlouhý dotaz.

Dobrý den,

bohužel, obávám se, že tento dotaz nesouvisí až tak úplně s kojením. Kojení a příkrmy probíhají zcela přirozeně, správně, bez abnormalit. Dítě se kojí napožádání včetně noci, má zavedny již téměř všechna jídla kromě večeře. V 9 měsících bez problémů, klidně můžete i zvolnit a nezavádět večeři příliš rychle. Prospívá.

Problém je spánek, její spánkový cyklus a schopnost samostatně usnout. Prochází velmi významným obdobím, kdy se překotně vyvíjí mozek, nervová soustava a možná jste si všimla, že rychle zvládá nové psychomotorické dovednosti.

Problém není kojení, ale její schopnost usnout, vypnout mozek, uvolnit jej. Když po chvíli opět dojde k lehkému spánku, téměř bdění, mimi chce jedinné, co ho uklidní a umožní mu znovu usnout - prso. Co s tím?

Těžká odpověď, existují stohy knih, které o dětském spánku pojednávají a univerzální návod není. Vždy je to záležitost individuální dvojice mamina - miminko.

Odkáži Vás na web www.prosimspinkej.cz a případnou konzultaci s Lenkou Medvedcovou Tinkovou.

Moc držím palce, snad jsem alespoň trochu pomohla.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová