Bylinky na podporu laktace. Může se benedikt lékařský a pískavice řecké seno užívat dlouhodobě?

Zodpovězené
5. bře 2019

Dobrý den,

mám dotaz ohledně užívání bylinek na zvýšení laktace. U prvního dítěte to s kojením moc nevyšlo ( novo žloutenka, kojicí kloboučky, dokrm přes stříkačku) kojila jsem částečně do zhruba 5. měsíce. Druhý kluk se narodil v září a chtěla jsem to jinak. 🙂 Kojíme krásně, malý už bude mít za chvíli 6 měsíců. Užívám dlouhodobě benedikt lékařský a pískavici řecké seno v tobolkách (2x denně) a chtěla jsem se zeptat, jestli je dlouhodobé užívání v pořádku? A jak zajistit, aby neklesla laktace při zavedení příkrmů?

Díky Dáša

Dobrý den.

Velmi děkuji za tento dotaz a gratuluji k úspěšnému kojení. Obě bylinky je možné užívat dlouhodobě. Zároveň jsem si téměř 100% jistá, že je brát už vůbec nepotřebujete. 🙂 Laktace je rozběhlá, miminko si umí vzít to, co potřebuje. Bylinky jsou nyní už jen placebo. Zdravá kojící žena nepotřebuje pro spokojené kojení žádné doplňující prostředky. Bylinky mohou zvláště v začátcích podpořit, ale to zásadní, co je opravdu pro spokojené kojení potřeba je ihned po porodu a v následujícím období neustálý kontakt s miminkem a přirozené kojení - tak často a tak dlouho jak miminko potřebuje.

Váš druhý dotaz je neméně zajímavý. Při zavádění příkrmů doporučuji NENAHRAZOVAT KOJENÍ PŘÍKRMEM, ale stále kojit tak jako doposud na přání miminka a jen v daný čas (např. oběd) podat příkrm. Klidně tedy v 11 hodin nakojíte a až poté kolem 12. hodiny podáte oběd. Laktace klesá ve chvíli, kdy klesá frekvence kojení. Jakmile je mezi kojeními dlouhá pauza, tělo má pocit, že mléko tvořit nemusí.
Vůbec v prvních měsících nehleďte na snědené množství. Dítě se s jídlem potřebuje nejprve seznámit, ochutnávat, zkoušet jej v ústěch zpracovat. Vůbec nenuťte. Nabízejte, jezte spolu s dítětem, ukažte, že jídlo je společenská událost, při které komunikujeme, povídáme se, užíváme si společnou chvíli. Zapojte dítě do přípravy jídla, zapojte ho do nakupování, ukažte mu, odkud jídlo pochází, jak se připravuje.

Hezké dny.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová