Časté kojení a ublinkávání. Co udělat pro to, aby se to zlepšilo?

Zodpovězené
10. led 2022

Dobrý den,

syn se narodil 37+6, porodní váha 2 530 g, ukončeno CS, má 6 týdnů.
Od začátku mu chvilku trvá, než se přisaje. Krmení trvá cca 10 minut z každého prsu, ve dne krmení z obou prsou, v noci z jednoho.
Problém je, že syn chce velmi často kojit, co cca hodinu, v noci je to tři a půl až čtyři hodiny, což se dá, ale přes den jsem z toho už vyřízená. Kojím i 13x za den. Syn je velmi plačtivý, někdy pláče i hodinu po krmení. Máme problém s velkým ublinkáváním po kojení, než ho stihnu dát do polohy na odříhnutí, většinou vše poblinká. Málo kdy se odříhnutí vůbec podaří. Pediatrička nám doporučila Nutriton, ale ten synovi nesedl a zvrací po něm ještě víc a třeba i hodinu po kojení.

Chci se zeptat, co udělat pro zlepšení?

Syn prospívá, přibírá cca 35 gramů denně, doktorka teda neřeší. S prvním synem problém v kojení nebyl, ani celé dny neproplakal. Jsem z toho zoufalá.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

z toho co píšete, máte doma zdravého novrozence možná s mírným refluxem. Počet kojení je v tomto věku možný i v této frekvenci, záleží však samozřejmě na celkové spokojenosti jak miminka, tak maminky. Co mě zařáží je krmení 10 minut z každého prsu - znamená to, že se takto dlouho chce sám kojit, nebo je kojení nějak regulováno. Je velmi neobvyklé, aby se miminko samo chtělo kojit ve 2 pravidelných 10minutových intervalech.

Doporučení: Kojte tak často a tak dlouho, jak mimi chce, můžete klidně vystřídat prsa i víckekrát za jedno kojení a mezi tím dát odříhnout. V případě refluxu je velmi dobrou polohou tzv. savčí poloha - viz www.prirozenekojeni.cz, která dětem umožňuje kojit se tak dlouho, jak chtějí, dělat pauzy během kojení dle jejich preferencí, často se v této poloze i vyprázdní, odříhnout apod.

Jako vedlejší doporučení mohu zmínit šátek či nosítko. Zvláště v případě druhých dětí je to neocenitelný pomocník, který pomůže ukonejšit spoustu trápení a maminka má stále volné ruce a prostor pro druhé dítě. Navíc ve vertikální poloze mimi lépe tráví a tolik neublínkává.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová