Časté noční kojení u skoro dvouleté dcery. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
21. lis 2020

Dobrý den,

mou malou kojím už téměř 2 roky. Neměly jsme žádný problém, odmalička se pěkně rychle napila a bylo. Kojení mě neobtěžuje, proto jsem plánovala kojit do samoodstavení.

Avšak za poslední 2-3 měsíce se dcerka velmi často budí v noci na mléko, poslední měsíc je to horší a horší. Fakt tak často, že někdy jsem v průběhu jedné půlhodiny i 3x vzhůru. Momentálně už ale chodím do práce a takové noční bantošení dlouhodobě fakt nezvládnu. Už teď mám namále.

Je to způsobeno tím, že najednou nejsme spolu celý den a v noci si to takto kompenzuje?

Mám podle Vás šanci na to, že se to v blízké době ustálí?

Co bych s tím mohla udělat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

maminky si velmi často dokáží odpovědět na své dotazy samy. I v tomto případě myslím, že časté noční kojení souvisí s denní odloučením (zvláště pokud obě události časově korespondují). Vaše holčička, ačkoli to třeba tak nemusí vypadat, si přes den občas stýská, chybíte jí. Časté noční kojení je vlastně informací - mami, občas se mi zasteskne, bojím, se, že tady nejsi, bojím se, že tě nenajdu. Kojením se ujišťuje o Vaší blízkosti, o tom, že je vše stále v pořádku. Ve svém věku si ještě neuvědomuje, kde jste, neví, zda znovu přijdete, žije přítomností a v té Vy často nejste.
Omezením nočního kojení byste vše spíše zhoršila. Zkuste si s dcerkou povídat o tom, co jste přes den dělala, vyprávějte jí, jak jste na ni myslela, jak jste se na ni těšila. Zkuste popisovat i úplně běžné věci - jak jste obědvala, šla přes ulici, telefonovala apod. a ptejte se, co měla a dělala ona.
Obávám se, že ještě nějaký čas to takto může být, dceřinu psychickou pohodu poznáte podle toho, že noční spaní a kojení bude opět v normálu.
Zkuste samozřejmě odpočívat jak to jen jde, pouvažujte na čas i o společném spaní s dcerou, celou situaci to může usnadnit.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová