Chci přestat kojit. Dítě má 7 měsíců. Láhev s UM i MM odmítá. Jak mohu ukončit kojení?

Zodpovězené
27. kvě 2019

Dobrý den,

mám dcerku skoro 7měsíců starou. Kojím, od 5.měsíce zavádíme příkrmy a teď vypadá jídelníček takto: v 5h ráno kojení, 8h kojení,10.30 přesnídávka z vař.ovoce, 13h oběd masozeleninový příkrm, 16h banán a 1lžíce bílého jogurtu, 19h kojení, 01h kojení.

Před dvěma týdny jsem úspěšně večer podala hipp 210ml, a to celkem čtyři večery po sobě. Ten pátý mi ho už odmítla, takže jsem nabídla prso. Zkoušela jsem vyměnit za Sunar, taktéž odmítá. Kdykoliv jsem do toho půl roku potřebovala odejít, tak vypila přes láhev odstříkané MM, teď však odmítá i to. Zkoušela jsem po lžičkách, vyměnit dudlík, ale nic nepomáhá. Jakmile to vidí, odmítá.

Potřebuji odjet na týden pryč, bez ní. Prosím poraďte mi. Ještě denně mi vypije cca 100ml tekutiny jako čajík + v příkrmech.

Dobrý den,

odstavení v 7 měsících je velmi předčasné a pokud jde pouze o nutnou týdenní separaci, rozhodně doporučuji pouze kojení přerušit, týden dítě péči tatínka či babičky zvládne a po Vašen návratu můžete spokojeně pokračovat v kojení dál. Vy sama pak v daném týdnu alespoň občas odsávejte, abyste se vyhla zánětu a také zachovala laktaci.

To, že dnera odmítá dokrm svědčí o tom, že kojení není jen krmení. Kojení je vztah, ve kterém dítě sytí veškeré své potřeby, ať už fyzické tak psychické. Není to chutí MM a UM, není to o způsobu podání, je to o naplnění potřeb. Vaše dcera má potřebu se kojit, mít mámu, obejmout ji. Když odjedete, možná to pro ni bude šok, ale zvládne jej. Pokud bude odmítat UM či MM nevadí, podávejte tekutiny jiné - vodu, čaj apod. Týden bez MM dítě zvládne bez jakékoli újmy.

Držím palce, abyste vše zvládli!

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová