Co dělat, když chci kvůli zdraví ukončit kojení, ale dcerka odmítá UM?

Zodpovězené
30. led 2023

Dobrý den,

mám 10měsíční dceru, kterou kojím. Bohužel mám diagnostikovanou Crohnovu chorobu, momentálně v remisi, ale dost dlouho se cítím špatně. Nevím, jestli se mi to nezhoršilo tím, že jsem unavená a často v noci kojím. Přemýšlím proto, že bych pomalu kojení ukončila. Dcera však odmítá umělé mléko a před spaním se dožaduje pouze prsu. Z důvodu svého onemocnění mám strach, že se mi stav zhorší natolik, že budu muset užívat antibiotika a poté razantně ukončit kojení, což bude pro dcerku zřejmě ještě horší.

Jaký správný postup v tomto případě zvolit?

Děkuji

Dobrý den,

toto je velmi nesnadné rozhodnutí. Nejprve vše detailně proberte s Vaším specialistou. Je otázka, zda je kojení důvodem zhoršení Vašeho stavu.
Třeba by pomohlo jen upravení nočního kojení. Bohužel, takto malé mimi se ještě v noci často budí na kojení. Není to však většinou hlady, ale prostě potřebou usnout.

Zvažte, zda nezměnit dosavadní režim ukládání - například by uspával tatínek a musel si poradit s tím, co může nabídnout on - houpání, broukání atd. Pokud se mimi naučí usínat bez prsu, může se Vám výrazně ulevit.

Pokud byste musela ukončit kojení náhle a mimi odmítalo UM, můžete nahradit mléčnou dávku například kaší či jiným mléčným příkrmem.

Odmítá UM nebo odmítá lahvičku? Lahvičku již nyní vůbec nepotřebuje, může se naučit klasické pití (ne sání) z pítka či sklenky a dostat UM touto cestou.

Předpokládám, že mimi již dostává 2-3 chody během dne a i tekutiny (vodu) pije s pítka či skleničky.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová