Co kromě kůže na kůži mohu udělat, aby se kojení podařilo?

Zodpovězené
13. zář 2021

Dobrý den,

první dítě jsem kojila 3 měsíce, pak se přestalo přisávat a 9 měsíců jsem jen odsávala, a to maximálně 900 ml denně. Za měsíc jdu rodit plánovaným císařským a bojím se, jak to bude s kojením. Hodně jsem se kvůli tomu natrápila.

Mohu si v nemocnici zažádat, aby mi malého nechali co nejdříve a co nejdéle?

Co jiného ještě kromě kůže na kůži mohu udělat, aby se kojení podařilo?

Pomůže odsávání?

Děkuji

Dobrý den,

je skvělé, že se chcete připravit. Předběžně si zkuste najít kontakt na LP v okolí, abyste ji mohla kontaktovat po návratu z porodnice. Velmi Vám vše usnadní v případě potíží.

U CS může laktace přijít později a rozbíhat se postupně, proto nespěchejte, buďte trpělivá, pokud Vám Váš stav dovolí, zkuste být s miminkem co nejdříve a přikládat co nejčastěji vždy na obě prsa, kůže na kůži. Kojte tak často a tak dlouho, jak mimi bude chtít. Kdyby neprospívalo, zkuste dokrmovat ideálně cévkou při kojení - viz. www.infookojeni.net. Jakmile se mléko začne tvořit, opět přiládejte. Vyhněte se dudlíku a buďte s mimi co nejvíce v kontaktu.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová