Co mám dělat, aby kojení bylo tak krásné jako první 3 týdny?

Zodpovězené
4. led 2024

Dobrý den,

mám 5týdenního synka a už 2 týdny se trápíme s tím, že se přisaje na prs tak, že 4 - 5 minut saje a najednou začne kopat nohama. Slyším, jak mu kručí v bříšku a odpojí se. Spustí strašlivý pláč a už se ani po odříhnutí nechce přisát zpátky. Kojím každé 2 hodiny přes den a v noci. Má jeden 4hodinový spánek a ostatní 2-3 hodiny max.

Mám pocit, že se nenapapá pořádně. Mívá počůrané pleny. Občas mu vidím trošku vpadlou fontanelu, což mě rozrušuje. Mléčka mám dost, teče mu někdy rychle a asi se hodně nahltá vzduchu. Má také koliky a tichý reflux.

Co mám dělat, aby kojení bylo tak krásné jako první 3 týdny?

Zkoušeli jsme i BabyCalm kapky a také Espumisan. Nic nezabralo.

Děkuji

Dobrý den,

je těžké určit, co vede k této reakci. Může to být nepříjemný pocit v bříšku (jak začne polykat, začnou se také hýbat střeva), může to být také ABKM (dočasná nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka). Nemá hlenovitou stolici? I reflux a koliky by tomu odpovídaly.

Doporučila bych vynechat ze stravy mléčné výrobky (min. ty nezakysané, jogurty apod josu ok). Pokud cca do týdne bude vše lepší, jde patrně o ABKM a je třeba dietu držet s tím, že časem, jak bude trávicí trakt dozrávat a zabydlovat se mikrobiomem, budou potíže ustupovat a i Vy budete moci zařadit mléčné výrobky do stravy zpět.

Zároveň bych doporučila tzv. savčí polohu (viz www.prirozenekojeni.cz). Mimi v této poloze řídí kojení samo, bříško si opírá o bříško maminky a snáz vylučuje i prdí.
Pokud mimi bez potíží váhově prospívá a dostatečně čůrá (min. 6 lépe více plen za 24 hodin), pak není třeba se obávat.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová