Co mám dělat, abych 16denního syna pouze kojila?

Zodpovězené
3. srp 2020

Dobrý den,

doma máme 16denní miminko a já mám pro něj stále málo mlíčka. Kojím z obou prsů, také 20 minut z každého. I po kojení je stále hladový, otevírá pusinku a chce papat.

V podstatě od porodnice byl dokrmován. Pokud mu nedám i umělé mlíčko, tak vůbec neusne. Když mu dám, tak usne a je mi líto ho po hodince vzbudit, abych ho mohla znovu kojit.

Já se snažím vhodně stravovat, hodně pít, užívám pískavice i Benedikt lékařský. Pokud jsem použila odsávačku, tak jsem si odsála max. 30 - 40 ml mléka. Když malého po kojení odvážím, tak rozdíl ve váze je od 30 - 50 g.

Co mám dělat, abych syna pouze kojila?

Je možné, že i po 16 dnech by se tvorba mléka mohla ještě naplno rozjet?

Děkuji

Dobrý den,

ano samozřejmě, nebojte se, nic není ztraceno. Množství, které odsajete neodpovídá tomu, kolik miminko nutně vypije. Jsou ženy, které téměř nic neodsají a přesto plně kojí. Zkuste přestat sledovat gramy, minuty, mililitry. Soustřeďte se na miminko, na to, jak pije. Střídejte prsa u jednoho kojení častěji - třeba 3x nebo 4x za jedno kojení. Kojte tak často, jak si miminko řekne, velmi doporučuji kojit často v noci. Zkuste si vzít miminko k sobě do postele a kojit průběžně v noci. Pro laktaci to má velmi významný vliv.
Pokud nyní dokrmujete, zkuste začít podávat dokrm cévkou přímo při kojením, viz. www.infookojeni.net. Miminko si nezvykne na lahvičku, může spokojeně sát prso a díky delšímu sání se také začne tvořit více mléka.
Velmi doporučuji tzv. savčí polohu - viz. www.prirozenekojeni.cz, miminka v ní tak často neusínají, jsou aktivnější, poloha je pohodlná a dá se při kojení vlastně relaxovat.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová