Co mi pomůže na popraskané bradavky?

Zodpovězené
29. dub 2019

Dobrý den,

mám 14 denní miminko, které kojím. Na levém prsu mám asi 3 praskliny. Používám Lanolín, který pomáhá, ale když jde dítě papat, tak je to znova od začátku.

Dcerka těžko chytá bradavky. Na levé prso používám i klobouček, na pravé ne. Dcerka mívá dudlík, bez kterého neusne.

Co by mi mohlo pomoct?

Děkuji!

Dobrý den.

Nejdůležitější je odstranit příčínu vzniku ragád, tedy prasklinek, poranění způsobených přisáváním miminka se zavřenou pusinkou, kdy dásničky bolestivě silně stisknou tkáň až dojde ke zranění. Dcera se na pravé prso přisávat umí, dokonce napřímo bez kloboučku, doporučuji tedy nedávat klobouček ani na levé prso, ale velmi dbát na otevřenou pusinku miminka. Zkuste samopřisátí v savčí poloze (www.prirozenekojeni.cz). Veškeré jiné předměty v pusince (kloboučky, dudlík) jsou bohužel při přisávání problematické, miminko je zmatené, dudlík se saje jinak, klobouček se také saje jinak a je to jiný pocit v pusince. Proto pokud je to jen trochu možné, zkuste to chvíli (alespoň, než potíže pominou) bez dudlíku. Spousta dětí je dudlík schopna od kojení odlišit a mohou být spokojeně kojena i při používání dudlíku, ale pokud jsou s přisáváním potíže, je dobré dávat miminku do pusinky jen to jediné, co tam patří - prso.

Na hojení mohu doporučit kokosový olej, Purelan, arnikovou mast apod, nebo například hydrogelové polštářky (např Medela).

Držím palce, ať je brzy vše ok.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová