Používáme cookies. Více informací zde. OK
Zodpovězené

Čtyřměsíční syn při kojení vymýšlí. Co mi doporučíte?

Kontaktní rodičovstvíDůvěra v pláč dítěteSpolečné spaníMiminkoKojenecPříkrmyKojeníJak kojitMateřské mlékoNoční kojeníOdstavení dítěteUmělé mlékoKojení dětíDětský spánek
23. říj 2019

Dobrý den,

už pár týdnů mě trápí můj skoro čtyřměsíční syn, jehož kojím každé 3 hodiny. Problém je, že každé kojení se přisaje maximálně na 5 minut, a pak začne vymýšlet, brblat, ohlížet se kolem sebe a kňourá. Musím se s ním projít, vyprávět mu, a pak se přisaje znovu.

Stačí však nejmenší šustění a zase znovu. Kojení tak trvá někdy až 1,5 hodiny a občas ztrácím trpělivost. Přemýšlím nad přechodem na umělé mléko.

I přesto si myslím, že mám dobré mléko. Syn pěkně přibírá a v noci přespí 6 - 7 hodin. Kojím v pokoji, kde jsme jen my dva, vsedě i vleže. Podle toho, jak se mu to líbí víc.

Co mi doporučíte?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, máte zdravé, šikovné, zvídavé miminko. Odstavení by byla rozhodně škoda, umělé mléko nemůže miminku výhody mateřského mléka a kojení vynahradit. Podobné potíže se občas objeví, zanedlouho začnete s prvními příkrmy a kojení se postupně přizpůsobí potřebám dítěte. Chápu ale, že tak dlouhé kojení může velmi narušovat Vaše denní plány. Miminko se rozkoukalo a poznává svět. Vše ho zajímá, vše chce stihnout, vidět, poznat. Zároveň po několika minutách opadá silný tok mléka a miminko se může "nudit. Některé děti se rozčilují, pouští a opět přisávají, pláčí a vztekají se. Některé usínají a po pár minutách chtějí kojit znovu. Co mě zaráží, že se syn chce kojit po 3 hodinách. To nebývá běžné, proto raději připomínám, že by měl být kojen dle svých potřeb - občas po hodině, občas po 2 nebo po 4, prostě tak, jak si řekne. Jakákoli umělá pravidelnost může kojení komplikovat. Také takto dlouhé noční spaní není obvyklé a je možné, že potíže pramení právě zde. Co s tím? Zkuste kojit v savčí poloze, tak často, jak syn chce, střídejte prsa při kojení i několikrát, Zkuste pár nocí prospat s miminkem a kojit v noci - trochu se zvýší tvorba mléka a syn se nakojí rychleji.
Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová