Dá se nějak omezit noční vstávání na kojení?

Zodpovězené
6. pro 2018

Dobrý den,

můj syn (5m a 3 týdny) se mi budí v noci co 2 hodiny a jediný způsob, jak do uklidnit je dát mu prso. Zkoušela jsem utišit jinak, ale po hodině boje jsem to vzdala. Přijde mi však, že opravdu po těch 2 hodinách intenzivně saje. Tak 3-5 minut pije. Prospívá pěkně, na 5 měsících měl 7.1kg (porodní váha 3.25kg). Je plně kojen, jen zavádíme příkrm na oběd (sní cca 150g a dopije se). Prdíky nás netrápí.

Je možné, aby opravdu měl takový hlad? Ráda bych noční vstávání (kojení) nějak omezila. Mám ještě 2 další děti a již 5 měsíců jedu na autopilota.

Děkuji.

Dobrý den. Máte zcela normální zdravé, spokojené a prospívající miminko. Obávám se, že ve věku 5 měsíců by jakýkoli zásah do přirozené potřeby kojení mohl způsobit potíže s laktací a možné riziko problémů s prospíváním. Zda se budí hlady je nelze říci. Prostě potřebuje nakojit, ale kojení není jen o nasycení, důvodů, proč chce dítě nakojit jsou tisíce. Kojení není o jídle, je to vztah, způsob komunikace. Chápu však zároveň, že 2 další děti a časté buzení v noci je příliš náročné. Jsem zastánce letadlového pravidla - nejdříve musí být v pořádku matka, aby se mohla postarat o své potomky. Universální rada však není. Spíte spolu s miminkem? Pokud ano, může kojení probíhat v polospánku a mohlo by se vám podařit vzájemně sladit své spací cykly. Ohledně rady se spánkem doporučuji obrátit se např. na doporučení www.prosimspinkej.cz.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová