Dcera málo přibírá a nechce žádný příkrm. Co dělat?

1. led 2019
Dobrý den,

mám téměř 7. měsíční dceru, plně kojenou. Narodila se jako hypertrofický novorozenec s 4315g. Do 5 měsíců přibývala 500g za měsíc, bohužel teď na půlroční kontrole přibrala jen 300g a vyrostla o pouhý 1cm. Paní doktorka navrhla zavést příkrmy, bohužel s každým dnem, kdy zkusím malé něco dát, je to horší a horší. U příkrmů se rozbrečí a když už je dobře naladěná a nebrečí, ani pusu neotevře. Zkoušela jsem vše možné, tekutější, hustší, vlažnější, teplejší, méně mixované, více mixované, kupované, domácí. Je úplně jedno, zda mrkev dýně brambor brokolice, jídlo razantně odmítá. Má 7300g a 65,5cm. Bojím se, aby jí to nějak nechybělo. Nebo se až moc nezarazila v růstu, jenže cpát to do ní taky nechci, aby jí to neodradilo ještě víc. Nyní to je týden, co jsem ve fázi, že jen kojím a čekám, že to zkusím znova, ale zatím to vypadá, že polknout jídlo je pro ni za trest. Zkusila jsem jí dát na Štědrý den bramboru jen tak do ruky, aby si to jídlo sama prozkoumala, ale ani tak ji to nezajímalo.

Prosím, co mám teď dělat? Doktorka mi řekla, že do kontroly mám zapracovat na tom jídle, jenže to je marný boj. 😞
Dobrý den,

v předchozích odpovědích narazíte na podobné potíže.
Nejprve bych zdůraznila, že miminko prospívá, není to žádný valibuk, ale přibírá. Pokud je psychomotoricky zrhuba v normě, je veselá, spí, je spokojená, nemá jiné trávicí obtíže, není důvod si dělat starosti. Zkuste se podívat na www.infookojeni.net, kde najdete informace o přikrmování. Z toho, co píšete - nenuťte a nepodstrojujte. Není to o chuti. Dítě musí být zralé, musí jevit zájem o jídlo.

Nyní je velmi důležité, abyste neudělala z jídla "opruz". Stres, nepohodu. Jídlo je příjemná událost. Jak správně píšete, nemůžete to do miminka cpát. Nabízejte, jezte spolu, jezte také, když nechce, nechce. Kojení by stále mělo pokrýt většinu nutričních potřeb miminka. Jsou děti, které až cca do 1 roku i déle jen ochutnávají. Snědí max pár lžiček a jsou z 90% na MM. Dejte tomu volný průběh, zaveďte pravidelný rituál , kdy sedíte u jídla a jíte Vy spolu s miminkem, které buď chce, nebo ne.

Znovu opakuji - není to o chutích, ale o způsobu zpracování potravy - přechod od sání, ke kousání. Vydržte, nepanikařte, postupujte systematicky a v klidu.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová
Polož otázku v poradně

Sem začni psát odpověď...

Odešli