Dcerka nechce jíst příkrmy a stále vyžaduje kojení. Co s tím?

Zodpovězené
30. čer 2019

Dobrý den,

moje 9 měsíční dcerka odmítá jist příkrmy a pít vodu.

Snad od 6. měsíce jí tuto stravu zavádim a stalo se jen asi jednou, že týden pěkně jedla, otevírala pusinku a měla zájem, jinak to je boj s maximálním výsledkem 60g. Stále je po celý den a noc kojena. V noci vstává tak průměrně 6x, aby se napila. Bývalo to horší, vstávala snad i 15x. To už jsem mlela z posledního. Je to normální? Má dostatek výživy? Nemám kojení nějak omezovat? A jak?

Předem děkuji.

Dobrý den.

Nepíšete, zda dcera váhově prospívá a zda je psychomotoricky v normě. Pokud ano, je vše ok a máte doma protě nejedlíka. Omezením kojení ničeho nedosáhnete, jen vše zkomplikujete.

Dcera stále v MM dostává většinu toho, co potřebuje a příkrm je jen doplněk její stravy. Nyní jí učte stolování - tedy jak jíst - jíme spolu, povídáme si. Můžeme i jídlo spolu připravovat, nakupovat, vařit (za dodržení bezpečenostích pravidel). O důležitosti vnímání jídla, jako komunikace, pohody, společenské události, jsem zde již mnohokrát dříve psala. Neudělejte z jídla opruz. Neřešte množství, řeště atmosféru, pohodu a vzájemný zážitek z jídla.

Co se týče tekutin, mějte stále k dispozici po ruce jednoduché tekoucí pítko (ne zázračné hrnečky) s vodou a nechte dcerku, aby se učila pít (tedy ne sát, ale pít tak, že nechá tekutinu nalít do úst a polkne). Tyto horké dny jsou k tomu jako stvořené.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová