Dítě se v noci na kojení už nebudí. Blíží se konec kojení?

Zodpovězené
15. lis 2018

Dobrý den,

mám téměř 3 měsíčního syna, který je plně kojený. Než jsme se rozkojili a sehráli, prošli jsme spoustou problémů (trhliny, krev, zánět, kvasinky,...).Naposledy to bylo málo mléka, resp. tak mi to přišlo a zobala jsem pískavici a homeopatika. Teď je mléka dost, syn je spokojený, kojený na požádání. Ovšem poslední 4 noci spí celou noc a na krmení se nebudí. Naposledy baští kolem půlnoci a pak až v cca 7h ráno. Na jednu stranu si nemůžu stěžovat na nedostatek spánku. Na druhou stranu ale co pak s prsy?

Budím se mokrá a prsa mám nalitá, tvrdá (po stranách boule) a bolavá. A bolest pak i na dotek nepřejde ani s prvním vyprázdněním.
Také mám strach, abych o mlíčko nepřišla, když je přes noc "nevyužito".

Děkuji Vám.

Dobrý den,
laktace se dobře rozběhla, miminko prospívá, kojíte ho tak, jak samo chce. Je pravda, že není příliš časté, aby 3 měsíční miminko spalo celou noc, ale tato situace se může během pár týdnů změnit a miminko se začne budit třeba 3* za noc i častěji. Potom je třeba opět miminku vyhovět a kojit na požádání. Je to jeho rytmus. Obava ze zmírnění laktace je na místě - čím delší je doba mezi kojením, tím méně mléka se tvoří, je to otázka nabídky a poptávky. Také zde hrozí riziko zánětu. Doporučuji při nalitých prsech odstříkat do úlevy. Zároveň je na místě se zeptat, zda miminko spí odděleně nebo s Vámi. Při společném spaní se děti budí častěji, děti spící odděleně se kojí v noci méně často.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová