Dokrmované 5denní dítě vypije 60 ml mléka za jedno papání. Je to v pořádku?

Zodpovězené
21. dub 2020

Dobrý den,

doma mám 5denní miminko, které papá mateřské mléko a zároveň i umělé mléko.

Je v pořádku, když dcerku dokrmuji umělým mlékem a vypije cca 60 ml za jedno papání?

Děkuji

Dobrý den,

nevím, z jakého důvodu je miminko dokrmované. Miminko se nemusí kojit až 72 hodin po porodu, ale mělo by mít co nejintenzivnější styk s maminkou a být často přikládáno, aby mělo přístup ke zdroji potravy. Kojit se může chtít dlouho a velmi často (třeba i 15x za den). Poté by měl začít určitý váhový přírůstek. U pětidenního novorozeněte považuji dokrm 60 ml za výrazně přemrštěný. Pokud se miminko opravdu nekojí, nepřisává, pak dokrm cca 30 ml ve 2-3 hodinových intervalech, vždy však s předešlou snahou o samopřisátí. Rozhodně je maximálně důležitý kontakt s maminkou kůže na kůži, společné spaní, pokud je to možné. Důležitý je i způsob dokrmu - dokrm lahvičkou výrzaně zvyšuje riziko potíží s kojením a předčasné odstavení, tudíž dokrm spíše stříkačkou nebo cévkou přímo při kojení. Také doporučuji vyhnout se dudlíku.
Zkuse se inspirovat na www.prirozenekojeni.cz.
Moc a moc držím palce, nebojte se, vše je teprve na začátku a je velká šance, že se plně rozkojíte.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová