Dudlík jen na uspávání. Jak od něj odnaučit?

Zodpovězené
6. lis 2019

Dobrý den,

ráda bych tříměsíčního syna odnaučila používat dudlík, jelikož se špatně prisává. Dudlík používáme jen na uspávání (stačí pak chvilka a je po pláči a sám usne v postýlce) a v autosedačce a kočárku na spaní (bez dudlíku pláče celou cestu).
Neumím si ale představit, jak na to. Dudlík dostal už v porodnici, byl krmen odsátým mlékem z lahvičky. Doma jsem se pak rozkojila a postupně přestala dokrmovat. V době problémů s bříškem dudlík odmítal, ale nic ho neuklidnilo jen kojení, a pak zase pláč. Teď jej vezme na uklidnění. Nechci, aby mi cumlal prso místo dudlíku, to dělal dříve a všichni v okolí mě varovali, že mi prsa zničí.

Dále bych se chtěla zeptat, když doporučujete spát spolu s miminkem a kojit často - je nutné, aby si dítě pokaždé krklo?

Můj syn totiž v noci u prsa usne, ale nekrkne si. Pokud se o to usilovněji snažím (poloha tygřík atd.), tak ho tím vzbudim a pak dlouho trvá než zase usne a opět potřebuje dudlík.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dudlík je často diskutované a ošemetné téma. Existují jeho zastánci i absolutní odpůrci. Proto se na celou problematiku podívám z praktického i logického hlediska. Děti sát potřebují, sání je jejich hlavní potřeba v prvních dnech a týdnech. U nekojených dětí je dudlík nutnost. U kojených dětí je jasné, že mají sát prs. Tak často tak dlouho jak potřebují. Bohužel to však nemusí vždy korespondovat s představou a možnostmi maminek (a nebudu nijak laborovat nad tím, zda je to dobře či ne), proto různá "šidítka" dostávaly děti kam až paměť sahá.
Osobně nedoporučuji dudlík minimálně v několika týdnech či měsících po porodu.
To je doba, kdy do pusinky patří pouze prs, miminko si jej musí "osahat", zvyknout, vyzkoušet a seznámit se s ním. Jakmile celé kojení zvládne a už se přisává jako profík, dokážu si představit dudlík za podmínky, že nebude dávám místo kojení a také že kojení nijak neohrozí. Setkala jsem se i s dětmi, kdy podání dudlík významně kojení narušilo a bylo nutné jej opět odebrat.
Proto se zeptám takto - proč myslíte, že se špatně přisává? Jak prospívá? Pokud váhově prospívá dobře a kojení Vás bolí, nemusí být problémem dudlík.
A poslední odpověď - odkrkávání není nutné, pokud u prsu usne, uložte jej na bok a je to v pořádku.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová