Dudlík pro kojené miminko. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
6. bře 2020

Dobrý den,

je mi jasné, že z hlediska kojení není dudlík něco, co byste mi vyloženě doporučila. Vidím ale, že šestitýdenní kojené miminko uklidňuje ve chvíli, kdy pláče, ale kojení odmítá.

Mám mít výčitky, když dudlík používám? Nebo se mám použití dudlíku striktně vyhnout?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte pravdu, dudlík je ošemetná záležitost a názory na něj se různí i v kruzích laktačního poradenství. Rozhodně nemůžu dudlík doporučit v několika prvních dnech a týdnech po porodu. To je doba, kdy miminku patří do pusinky prso a musí si jej osahat, odudat a odzkoušet. Zavedení dudlíku poté, co již miminko kojení bez potíží zvládá, je na Vás. Znám spoustu kojených dětí, které dudlíkují a nemají potíže. Znám i několik, které zavedení dudlíku rozhodilo a velmi jim zkomplikovalo kojení. Statisticky je použivání dudlíku faktorem, spojeným s častějšími potížemi a předčasněji ukončeným kojením. To je třeba vzít v potaz, když se rozhodujete.
Tak doporučuji při zkoušení dudlíku zbystřit, zda se neobjeví potíže s kojením, stejně jako v případě, že řešíte problémy s váhovým přírůstkem, pak dudlík okamžitě odebrat. Jednoduše - je to šidítko a může (nemusí) miminko ošidit :-/.
Držím palce, abyste vše bez potíží zvládali.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová