Ekzém na bradavkách. Jak mám kojit?

Zodpovězené
22. lis 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mé situace. Už roky bojuji s ekzémem a zatím jsem nenašla nic, co by pomohlo.
Kvůli ekzému na bradavkách nemohu kojit mou dcerku. Nejprve se neuměla přisát. Po 3 týdnech to vyšlo, ale kojila jsem ji jen do jejich 9 týdnů. Nyní má 3 měsíce.
Bradavky byly buď bolestivé, což bych také zvládla. Pak to i nebolelo, ale ta kůže na bradavkách měla tendenci stále strašně mokvat. Kožní doktorka mi dala kortikoidy. Během používání fajn a po vysazení opět mokvající ekzém.
Původně jsem chtěla kojit i do dvou let. Dcera se mi i při krmení z láhve obrací na moje prsa. Bolí nás to obě, že se ji nedá kojit.

Čím bych jí alespoň mohla nahradit to, že momentálně to nejde? Nyní nekojím už tři týdny.

Dalo by se vrátit alespoň jednou za den k tomu, že by pila moje mléko?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel si nejsem jista, zda budu schopna odpovědět dostatečně. Nejprve je třeba vyřešit ekzém - zde Vás samozřejmě odkazuji na odborníka.
Chápu správně, že kortikoidy, které berete nelze sloučit s kojením? Je třeba zjistit, zda jsou slučitelné s kojením či zda lze najít alternativní medikaci s kojením slučitelnou. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že mnoho léků, i kortikoidů lze s kojením kombinovat a povědomí o míře rizika je i u odborné veřejnosti velmi nízké. Lékaři se často bojí předepisovat léky kojícím maminkám a míra rizika s tím spojena bývá zveličována. Samozřejmě neumím odhadnout míru rizika přenosu exému na miminko.
Pokud se nepodaří exém vyřešit a nebude možné kojit, pak samozřejmě můžete odsávat a alespoň tak dávat miminku své MM.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová