Existuje přední a zadní mléko?

Zodpovězené
14. únor 2019

Dobrý den,

prosím Vás, jak je to s tzv.předním a zadním mlékem?? Opravdu existuje? Někdo říká, že je mléko jen jedno (diskuze maminek zde na MK) druhý zase rozlišuje (naše Dr.). Pokud jsou tyto druhy, dá se říci za jak dlouho asi začiná téct to zadní, tučnější??

Děkuji.

Dobrý den.

moc děkuji za tento dotaz, protože jde o velmi často zmiňovanou problematiku, která i u odborné lékařské veřejnosti a zdravotnického personálu má své fanoušky. Často se maminky dozvídají, že musí kojit tolik a tolik minut, aby se miminko dostalo k tzv. zadnímu mléku.

ŽÁDNÉ ZADNÍ A PŘEDNÍ MLÉKO NENÍ.

Prsa nejsou sklady, ve kterých se jednotky vyrobeného mléka skladují v nějakém sytému a vydávají dle FIFO 🙂. Mléko má vždy takové složení, jaké miminko potřebuje. Pokud maminky odsávají, mohou zjistit, že mléko odsáté v různé dny má jinou barvu i konzistenci. Je to proto, že tělo matky reaguje na potřeby miminka.

Snad jediné rozdělení mléka lze takto - mléko, které je v mléčných žlázách (maminky jej cítí, když se prsa nalévají) a mléko, které vzniká v průběhu kojení. Obě tato mléka jsou maximálně kvalitní a nejlepší pro to konkrétní miminko.

Osobně doporučuji vůbec otázku složení mléka neřešit. Za svou praxi jsem viděla mléka hustá, nažloutlá až béžová, namodralá, a dokonce nazelenalá, u jedné dlouhodobě kojící maminky dokonce zpočátku kojení tmavě zelené až černé. Sama byla trochu vyděšená, zda může své batole tímto kojit. Batole toto mléko s velikou chutí olízlo a kojilo se velice ochotně 🙂.

Na Vaši druhou otázku je tedy odpověď - nelze říci, za jak dlouho. Nechte to na miminkách, ona to ví nejlépe, jak dlouho a často se mají kojit 🙂

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová